banner39

Irak'ta katliam iddiaları soruşturulacak

Irak'ta güvenlik güçlerinni milis güçlerle beraber IŞİD'den aldıkları bölgelerde halka yönelik katliam yaptıkları yönündeki iddiaları soruşturmak üzere bir komisyon alışmalara başladı

Irak 03.02.2015, 07:56 03.02.2015, 12:21
Irak'ta katliam iddiaları soruşturulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta güvenlik güçleri ve El-Haşdu’ş-Şabi (Halk Topluluğu) Şii milis gücün, Diyala'da 70 Irak vatandaşını öldürdüğü iddialarının aydınlatılması için kurulan komisyonun çalışmalarına başladığı bildirildi.

Irak Meclisi tarafından görevlendirilen komisyonun başkanı Hakim ez-Zamili'den alınan bilgiye göre, komisyon, Ocak ayında Diyala'ya bağlı Mikdadiye ilçesinin IŞİD'in elinden alınmasının ardından Bervane köyünde güvenlik güçleri ve Şii gönüllülerden oluşan Halk Topluluğu milislerinin, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 70 Sünni vatandaşı öldürdüğü iddialarını araştırmaya başladı.

Zamili, yaptığı açıklamada, "Bervane köyü davasını soruşturmakla görevlendirilen komisyon, yüksek güvenlik önlemleri altında çalışmalarına başladı. Köy ve çevresinde saha çalışması yapıldı, köylülerle görüşüldü" dedi. Diyala'nın ikinci büyük ilçesi olan Mikdadiye, 25 Ocak'ta, Halk Topluluğu destekli güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla IŞİD'in elinden alınmıştı.

Irak basınında, bazı siyasetçiler ve Sünni aşiret liderlerinin, Irak güvenlik güçleri ve Şii milislerin, bölgeyi IŞİD'in elinden almasının ardından Bervane köyünde ve civar bölgelerde katliam yaparak 70 Sünniyi öldürdüğüne dair iddiaları yer almıştı.

KATLİAMI ARAŞTIRMAK İSTEYEN IRAKLI VEKİL ÖLÜM TEHDİDİ ALIYOR

Irak Meclis Sözcüsü Salih Ciburi, Diyala'daki katliamı soruşturmaması için ölüm tehditleri almaya başladığını açıkladı. Diyala bölgesinin milletvekili olan Ciburi, Şii çetelerin gerçekleştirdiği katliamın araştırılması yönünde çağrı yapmasının ardından ölüm tehditleri almaya başladı. 

ARAŞTIRMA KOMİSYONU 29 OCAK'TA KURULDU

Diyala Valisi Amir el-Mecmai, 27 Ocak'ta konuyla alakalı geniş çaplı soruşturma başlatılmasını talep etmiş, 29 Ocak'ta meclise bağlı Güvenlik ve Savunma Komitesi, konuyu araştırmak üzere bir komisyonun kurulduğunu açıklamıştı.

Irak'ta Şii gönüllülerden oluşan Halk Topluluğu, IŞİD'e karşı operasyonlarda, güvenlik güçlerine destek veriyor. Ancak basına, Şii milislerin, IŞİD'in elinden geri aldıkları bölgelerde Sünni vatandaşları öldürdüğü, kaçırdığı ve evlerine saldırdığı yönünde iddialar yansıyor.

IŞİD'in, Haziran 2014'te Musul'u, ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Milislerin de içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü