banner39

Irak'ta Kerkük üzerinden gövde gösterisi!

Maliki'nin Kerkük'teki dünkü kabine toplantısına Kürt bakanlar gelmedi; bugün de Barzani'nin yardımcısı yedi bakanıyla Kerkük'e gitti

Irak 09.05.2012, 12:22 09.05.2012, 16:46
Irak'ta Kerkük üzerinden gövde gösterisi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin dün Kerkük'te yaptığı Irak Bakanlar Kurulu toplantısına Arap bakanlar katılırken, Kürt bakanlar iştirak etmedi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Yardımcısı İmad Ahmed ise beraberinde yedi bakanla birlikte bugün Kerkük'ü ziyaret etti.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin dün Kerkük'te gerçekleştirdiği Irak Bakanlar Kurulu toplantısına Arap bakanlar katılırken, Kürt bakanlar iştirak etmedi. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Kerkük'e binlerce asker ve silahlı helikopterlerle gelen Nuri Maliki, Kerkük Valiliği'nin ziyaretinin ardından, Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıya 16 bakanın katıldığı bildirildi. Katılanların tamamının Arap asıllı bakanlar olduğu bildirilirken, Kürt asıllı bakanlar gelmedi.

Toplantıya katılan bakanların isimleri şöyle: Başbakan aynı zamanda İçişleri aynı zamanda da Savunma bakanı olan Nuri el Maliki, Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehritani, Vilayetler Bakanı Turhan Müftü, Belediyeler Bakanı Adil Mehuder, Maliye Bakanı Rafi el İsavi, Ziraat Bakanı İzzettin el Devle, Kadından sorumlu Devlet bakanı İbtihal el Zubeydi, Eğitim Bakanı Muhammed Ali Temim, Bilim ve Teknoloji bakanı Abdulkerim el Samarrai, Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer, İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şiya el Sudani, Çevre Bakanı Lazar Suleyva, Adalet Bakanı Hasan Şimdri, İmar ve İskan bakanı Muhammed el Derraci, Elektrik Bakanı Abdulkerim el Luaybi ve Yüksek Öğretim Bakanı Ali el Edib

Maliki, toplantı öncesi ve sonrasında, 'Kerkük’ün kimliği Iraklı olmalı, herhangi bir alt kimlik bu kimliğin üstüne çıkmamalıdır' mesajı verdi.

Maliki ile Barzani arasındaki meydan okuma ya da restleşme, bu son toplantı ile iyice açığa çıktı. Barzani geçtiğimiz ayın sonlarında gittiği ABD'de, Maliki'nin "diktatör" olma yolunda ilerlediğini söylemiş, Kürtlere karşı kullanılacağını söylediği merkezi Irak hükümetinin alacağı F-16 savaş uçaklarının verilmemesini istemişti. 

Barzani, ABD dönüşünde de alevlenen tartışmalara son noktayı koyarak Irak'ta yeni bir diktatörün oluşmasına izin vermeyeceklerini, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda Eylül ayında halka giderek Irak'tan ayrılma konusunda alınacak kararı uygulayacakları tehdidinde bulunmuştu.

Bu suçlamalara Maliki'nin danışmanı Yasin Mecid cevap vererek, 20 yıldır Kürtleri yönettiğini söylediği Barzaniyi diktatörlükle suçladı. Mecid, "Mesud Barzani, Federal Yönetimin Başkanı, oğlu Mesrur İstihbarat Başkanı, yeğeni Neçirvan Başbakan, beş akrabası KDP siyasi büro üyesi." diye konuştu.

Maliki'nin siyasi rakibi Iyad Allavi de, bugün yaptığı açıklamada, "Kerkük Kuzey Irak'a bağlanamaz" diye konuştu.

Kerkük'ün mahalli yetkilileri ise Maliki'nin Kerkük siyasetinin maksatlı olduğuna dikkat çekerek, Maliki'nin Kerkük üzerinden geliştirmeye çalıştığı siyasi politikaların ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceği uyarısında bulundu.

Mesud Barzani Kerkük ve Musul kentlerinin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı federal birer bölge olmasını arzu ediyor.

banner53
Yorumlar (1)
adil 9 yıl önce
türkiye,irak,iran,suiye bütün bu ülkeler neden müslüman kürtler üzerinde bu kadar hoyratca hareket etme hakkina sahip olmaktan kurtulmuyorlar araplar,acemler,türkler ulusalciligi kürtlerdenmi ögrendiniz yoksa kürtler sizden ögrendi simdi maliki abemiz ahkam kesiyor,ebugureybin kahredici acisi hala yüregimizde sen bu konuda ne yaptin bosver simdi kerkükü musulu senin olmus,barzaninin olmus banane
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?