banner39

Irak'ta ölü sayısı 49'a yükseldi

Irak'ta meydana gelen saldırılarda ölü sayısı 49'a yükselirken ABD saldırıları kınadı.

Irak 20.03.2012, 21:27 20.03.2012, 21:27
Irak'ta ölü sayısı 49'a yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 49'a yükseldiği bildirildi.

Saldırıları henüz üstlenen olmadığı ancak Iraklı bir generale göre, saldırıların El Kaide izleri taşıdığı belirtildi.

Kerkük kentinde İmdat Polis Müdürlüğüne yönelik düzenlenen bombalı saldırıda ölen polislerin sayısı 13'e yükseldi, çoğu polis 50 kişi yaralandı.

Kerkük Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, patlama, saat 09.00'da 1 Haziran Mahallesi'nde bulunan İmdat Polis Müdürlüğü binasının hemen önünde bulunan ve polislerin araçlarını park ettiği alanda 2 ayrı otomobilin uzaktan kumandayla infilak ettirilmesi sonucu meydana geldi.

Polislerin, görev değişimi sırasında toplandığı alanda meydana gelen bombalı saldırıda 13 polis öldü aralarında sivil vatandaşların da bulunduğu 50 kişi yaralandı. Patlamanın şiddetiyle çevrede büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

Patlamanın, El-Kaide tarafından, 27 Mart'ta Bağdat'ta toplanacak olan Arap Zirvesi'ni engellemek amacıyla yapılmış olabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, masum sivillere yönelik düzenlenen bu saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, saldırıların, aşırılık yanlılarının Irak'ın daha güvenli, istikrarlı ve mutlu bir geleceğe doğru gerçekleştirdiği ilerlemeleri engelleme girişimleri olduğunu, Irak'ta şiddet eylemlerinin tarihinin hemen hemen en alt seviyesinde bulunduğunu kaydetti.

Güvenlik kaynakları, saldırıların başkent Bağdat, Kerkük, Hille, Salahaddin, Musul, Ramadi ve Kerbela'da yapıldığını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?