banner39

Irak'ta oy verme işlemi tamamlandı

18 vilayet ve bağlı merkezlerde, saat 18.00 itibariyle oy vermede kullanılan elektronik cihazlar, kapatıldı. Görevliler, oyların sayımına başladı

Irak 30.04.2014, 18:52 30.04.2014, 18:52
Irak'ta oy verme işlemi tamamlandı

Irak'ta milletvekili genel seçimleri için oy verme işlemi tamamlandı. 18 vilayet ve bağlı merkezlerde, saat 18.00 itibariyle elektronik cihazlar, otomatik olarak kapatıldı. Cihazlarda oy kullanan kişi sayısını gösteren bilgiler, görevlilerce tutanaklarla alındı. 

Öte yandan seçim merkezlerindeki sandıklar açılarak oyların sayımına başlandı. Çeşitli sahtekarlıkların ve lehine sayımların önüne geçmek için Irak Yüksek Seçim Kurulu'da ikinci bir sayım daha yapılacak. Seçim sonuçlarının ne zaman açıklanacağı duyurulmadı. 

KERKÜK'TE KATILIM DÜŞÜK OLDU

Seçimden önce oy kullanma merkezlerine düzenlenen bombalı saldırılar, katılımı olumsuz etkiledi. Özellikle Kerkük'te gün içerisinde meydana gelen 9 ses bombası patlaması nedeniyle katılımın düşük olduğu belirtildi. 

Musul, Diyala, Selahaddin, Anbar gibi Sünni bölgelerinde güvenlik şartları nedeniyle yüksek katılımın olmadığı ifade ediliyor. Türkmenlerin de seçime ilgisinin düşük olduğu öne sürüldü. 

"KAZANAN KÜRTLER OLACAK"

İsminin yazılmasını istemeyen bir diplomatik kaynak, "Kürt bölgesi güvenli olduğu için katılım yüksek oldu. Bu seçimin, kazananı Kürtler olacaktır. Irak Meclisindeki sandalye sayıları 57'den 65'e yükselebilir. Şiilerdeki katılım oranı ise Sünnilerden daha fazla olacaktır" dedi.

21 milyon 400 bin seçmen bulunan ülkede, 36 koalisyon ve 71 siyasi grubun oluşturduğu 107 listeden 9 bin aday, 328 sandalye için yarıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?