banner39

Irak'ta patlamalar sürüyor!

Irak'ın çeşitli kentlerinde gerçekleşen patlamalarda ölü sayısı 44 oldu, 200'ün üstünde kişi yaralandı. Irak Dışişleri Bakanlığı önünde park halindeki bomba yüklü bir araç infilak etti.

Irak 20.03.2012, 08:39 20.03.2012, 14:18
Irak'ta patlamalar sürüyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ın ABD tarafından işgalinin dokuzuncu yıldönümünde bombalar patladı. Başkent Bağdat ile Kerkük, Hille, Salahaddin, Musul ve Kerbela kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda ölü sayısı 46 oldu. Yaralı sayısı kesin olmamakla birlikte, 200'den fazla kişinin yaralandığı tahmin ediliyor.

Irak Dışişleri Bakanlığı önünde park halindeki bomba yüklü bir araç infilak etti.

Bağdat'ın merkezindeki Yeşil Bölge'nin bitişiğindeki Dışişleri Bakanlığı'nın önündeki otoparkta park halindeki bomba yüklü bir aracın yerel saatle 10.18'de infilak ettiği belirtildi.

Güvenlik kaynakları, saldırıda 6 kişinin yaralandığını ve Dışişleri Bakanlığı'na giden yolların araç trafiğine kapatıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'nın yakınındaki otogarda da yerel saatle 06.43'te bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Olayda 5 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

Kerkük'te bu sabah İmdat Polis Müdürlüğünü önünde ve müdürlüğün yakınındaki bir kavşakta park halindeki 2 bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 8 kişi hayatını kaybederken 30 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğunun polis olduğu belirtildi.

Kerbela'da park halindeki bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırıda ise 13 kişinin öldüğü ve 56 kişinin yaralandığı ifade edildi. Ölü ve yaralıların arasında İranlıların bulunduğu kaydedildi.

Bağdat'ın güneyindeki Babil ilinin merkezi Hilla şehrinin Bab El Meşhed semtinde de bir kahvehane önünde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Irak'ın kuzeyindeki Musul şehrindeki Memun semtinde de yola yerleştirilen bir bomba patladı. Polis devriyesinin hedef alındığı saldırıda yoldan geçen bir sivil hayatını kaybetti.

Bağdat'ın merkezindeki Allavi mahallesinde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ise 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Bağdat'ın 210 km kuzeyinde, Salahaddin iline bağlı Biji şehrinde, kadın öğretmenlerin bindiği servis aracının altına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 4 öğretmen, araç şoförü ve yoldan geçen 2 sivil yaralandı.

Bu arada, Bağdat'ın batısında silahlı bir grubun bir kiliseye düzenlediği saldırıda kilise korumalarından 3 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Yorumlar (1)
Nato İslamcısı 11 yıl önce
Patlama değil intihar saldırısı. Hey gidi sizi ''Nato islamcıları!.....''
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?