banner15

Irak'ta reform protestosu

Başkent Bağdat'ta Sadr ve Sivil Demokratik Akım yanlısı yüzlerce kişi, reform talebiyle hükümet karşıtı gösteri düzenledi

Irak'ta reform protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii lider Mukteda es-Sadr ve Sivil Demokratik Akım yanlısı yüzlerce kişi, reform talebiyle hükümet karşıtı gösteri yaptı.

Bağdat'ın merkezindeki Tahrir Meydanı'nda toplanan yüzlerce Sadr ve Sivil Demokratik Akım yanlısı, Başbakan Haydar el-İbadi'nin reformları kapsamında teknokratlar hükümeti çalışmasını tamamlamasını istedi.

Irak bayrakları taşıyan göstericiler, yolsuzluğa bulaşan siyasetçi ve devlet adamlarının yargılanması gerektiğine işaret etti.

Göstericilerin geçen haftaların aksine hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye girmeye çalışmaması da dikkat çekti. Tahrir'deki gösteri olay çıkmadan sona erdi.

- "Yolunun pürüzlülüğüne rağmen reform gereklidir"

Öte yandan yazılı açıklama yapan Sadr, "Ülke insanları arasında kanın akmaması gerekiyor. Biz barış ve huzur savunucusuyuz. Yolunun pürüzlülüğü ve üslubunun zor olmasına rağmen reform gereklidir. Buna devam etmek milli görevdir ve hiçbir koşulda terk edilmez." ifadelerini kullandı.

Sadr yanlıları Bağdat'ın yanı sıra Vasıt, Zikar, Necef, Divaniyye ve Babil'de de hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 21:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48