banner39

Irak'ta renkli Nevruz

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Erbil'de düzenlediği Nevruz kutlamaları birçok ilke sahne oldu. Barzani, yabancı konuklarla birlikte Erbil Park Şenader tepesine kurulan büyük meşaleyi yaktı

Irak 21.03.2012, 14:20 21.03.2012, 14:20
Irak'ta renkli Nevruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Her yıl 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla Erbil'de düzenlenen Nevruz kutlamaları bu yıl birçok ilke sahne oldu. Daha önceki kutlamalarda televizyonlardan kutlama mesajı yayımlamakla yetinen bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Park Şenader tepesine kurulan büyük meşaleyi yabancı konuklar ve konsoloslarla beraber yaktı. Barzani, ilk kez bu derece halkın arasına katılarak Nevruz'u kutladı.

Erbil Valiliği tarafından yapılan kutlamalarda en büyük ilgiyi ise ilk kez yapılan havai fişek gösterisi çekti. Erbil Valisi Nevzat Hadi, "Nevruz barış ve özgürlüğün simgesidir. Huzurlu ve mutlu bir bahar başlangıcı olarak görüyoruz. Bunun için valilik olarak halkımla birlikte yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak için böyle bir kutlama yaptık. Gelişmiş ülkelerde yapılan havai fişek gösterilerini aratmayacak bir gösteri sunduk. Bundan dolayı mutluyuz" dedi.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?