Irak'ta saldırılar: 76 ölü, 74 yaralı

Ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen saldırılarda, 76 kişi öldü, 74 kişi yaralandı

Irak'ta saldırılar: 76 ölü, 74 yaralı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen saldırılarda, 76 kişinin öldüğü, 74 kişinin yaralandığı bildirildi.

Irak emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bağdat'ın doğusundaki Medinetu's-Sadr ilçesinde bir lokantanın yakınında bomba yüklü araçla  saldırı düzenlendi.

Sivillerin alışveriş yaptığı kalabalık bir mekanda meydana gelen saldırıda, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 11 kişi öldü, 22 kişi yaralandı. Yaralananlardan bazılarının durumunun ağır olduğu ve hayatını kaybedenlerin sayısının artmasından endişe edildiği kaydedildi.

Bağdat'ın merkezindeki El-Hallani meydanında da 3 patlayıcının infilak etmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin yaralandığı, bir pazarda meydana gelen patlamada ise 2 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı belirtildi.

GÜVENLİ GÜÇLERİNE SALDIRI

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Salahaddin vilayetinin güneyindeki El-İshaki bölgesinde güvenlik güçlerine ait konvoya saldırı düzenledi. Olayda 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

IŞİD'in Salahaddin'in güneyindeki ed-Duluiyye beldesine düzenlediği silahlı saldırıda ise 2 güvenlik görevlisinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Musul'un güneyinde bulunan El-Mansur Mahallesi'ne düzenlenen hava saldırısında ise hastane kaynakları, 3 sivilin öldüğünü, 5 kişinin yaralandığını bildirdi.

Görgü tanıkları ise El-Mansur Mahallesi'ndeki bir hazır giyim fabrikasını hedef alan uçaklardan atılan bombalardan birinin fabrika yakınındaki bir eve isabet ettiğini ifade etti.

Enbar vilayetinde de IŞİD ve yerel silahlı grupların oluşturduğu güçlerle polis arasındaki çatışmada, 3'ü polis, 18 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı. 

IŞİD VE PEŞMERGE GÜÇLERİNİN ÇATIŞMASI

Öte yandan Irak'ın kuzeyindeki Telafer kentinde Peşmerge güçleri ile IŞİD ve yerel silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 4 Peşmerge, 25 IŞİD üyesi öldürüldü, IŞİD mensubu 30 kişi esir alındı.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD'in başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivilin göç etmek zorunda kaldığı açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 15:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35