banner39

Irak'ta son beş yılın en kanlı ayı

Irak'ta 2008 Haziranından bu yana en kanlı ay 712 kişinin ölümüyle geçtiğimiz Nisan ayı oldu.

Irak 02.05.2013, 16:50 02.05.2013, 17:33
Irak'ta son beş yılın en kanlı ayı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Iraklı muhalifler ile ordu arasındaki çatışmalar ve ülkenin birçok şehrinde gerçekleştirilen bombalı saldırılar Irak'ı kana buladı. Irak, son beş yılının en kanlı ayını geçtiğimiz Nisan ayında yaşadı.

Birleşmiş Milletler Irak Temsilciliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Irak'ta Nisan ayı içerisinde tam 712 kişi hayatını kaybetti.

Sünni protestoculara Havice'de açılan ateş sonrası patlak veren ve seçimler dolayısıyla da çok sayıda suikastin ve bombalı saldırının gerçekleştiği Irak'ta 2008 yılının Haziran ayından bu yana en kanlı ay nisan oldu.

Nisan ayında 712 kişi hayatını kaybederken, bin 633 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin sivillerin sayısı 434 olurken ölen güvenlik gücü sayısı 288 oldu. BM raporunun aksine İçişleri Bakanlığı ölü sayısını 84'ü güvenlik gücü olmak üzere toplamda 145 olarak açıkladı.

2006 ve 2007 yıllarında şiddetin tavan yaptığı ülkede son aylarda Sünni protestocular ve hükümet arasındaki gerilim şiddet olaylarını tekrar tırmanışa geçirdi.

Irak'ta geçtiğimiz ay yerel seçimler gerçekleştirilmiş, Başbakan Nuri el-Maliki'nin başkanlığını yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'nun birçok ilden birincilikle çıkmıştı.

Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinde ise Irak ordusunun Maliki hükümetini protesto eden gruplara müdahalesinde yüze yakın kişi ölmüştü. Bunun üzerine aşiret güçleri Irak ordusuyla çatışmıştı.

Irak Hükümeti olayların büyümesinden rahatsız olarak yerli ve yabancı basın kuruluşlarına ait 10 televizyon kanalının faaliyetlerini de durdurma kararı almıştı.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?