banner39

Irak'ta Sünni milletvekilinin konvoyuna saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii Bedir Tugayları, Milletvekili Ziyad Cenabi ve Sünni Arap Cenabi aşireti liderlerinden Şeyh Kasım Suveydan'ın olduğu konvoya saldırdı. Saldırıda Şeyh Suvaydan öldürüldü

Irak 14.02.2015, 15:08 14.02.2015, 15:08
Irak'ta Sünni milletvekilinin konvoyuna saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii Bedir Tugayları, Milletvekili Ziyad Cenabi ve Sünni Arap Cenabi aşireti liderlerinden Şeyh Kasım Suveydan'ı kaçırdı.

Bağdat'taki güvenlik kaynakları, Şii Bedir Tugayları'nın, bugün kentin batısındaki Ebu Dijir semtinde Milletvekili Ziyad Cenabi ile iki oğlunun ve Sünni Arap Cenabi aşireti liderlerinden Şeyh Kasım Suveydan'ın bulunduğu konvoya saldırdığını bildirdi. Kaynaklar, olayda Suveydan ve 10 korumasının hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler, Şiilerin yoğunlukta bulunduğu Bağdat'ın kuzeyindeki eş-Şaab bölgesinde, Sünni El-Cenabi aşireti şeyhi Kasım Suveydan'ın konvoyunu durdurarak ateş açtı. Milletvekili Ziyad Cenabi'yi darp ettikten sonra serbest bıraktığı belirtilen grubun, milletvekilinin iki oğlunu ve Şeyh Suveydan'ı öldürdüğü belirtiliyor. 

CENABİ Şİİ MİLİSLERİN İŞLEDİĞİ KATLİAMIN ARAŞTIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Sünni milletvekili Ziyad Cenabi, Şii milislerin Diyala'da 72 kişiyi öldürdüğü katliamın soruşturulması için Irak meclisine teklif sunmuştu. Kaynaklar Bedir Tugayları'nın daha önce de milletvekili Ziyad Cenabi'yi uyardığını duyurdu.

Hadi Amiri'nin liderliğini yaptığı Bedir Tugayları Irak'ta IŞİD'e karşı kurulan Haşdi Şaibi silahlı gücüne bağlı bir grup. Bu grubun Sünni aşiretine mensup çok sayıda kişiyi kaçırdığı ve kaçırılanların akibeti hakkında bilgi sağlanamadığı iddia ediliyor.

SÜNNİ MİLLETVEKİLLERİNDEN BOYKOT

Irak meclisindeki Sünni milletvekilleri, El-Cenabi aşireti şeyhi Kasım Suveydan ile 10 korumasının hayatını kaybettiği saldırının ardından meclis oturumunu boykot etti.

Boykot eden milletvekillerinin Meclis Başkanı Selim el-Cuburi'nin ikametgahında bir araya geldiği belirtildi.

Sünni miletvekillerinin görüşmenin ardından açıklama yapması bekleniyor.

CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

Öte yandan, konvoyuna düzenlenen saldırıda ölen şeyh Suveydan ile 10 koruması için cenaze töreni düzenlendi.

Olayın ardından güvenlik durumu üst düzeye çıkarılırken, cenaze töreninin yapıldığı alana giden yollar yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?