banner15

Irak'ta tüm generaller emekli edildi

Irak ordusunda görevli generallerin tümünün emekliye sevk edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi

Irak'ta tüm generaller emekli edildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in eylemleri sonrası ülkede başgösteren kaosun önüne köklü bir müdahaleyle geçmeye çalışıyor.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Ülkenin içinde bulunduğu şartlar göz önünde bulundurularak ordunun yeniden yapılandırılması çabaları çerçevesinde tuğgeneral ve üstü rütbeli subayların tümünün emekliye sevk edilmesini kararlaştırdık" denildi.

Açıklamada, "Yetenekleri üç ay boyunca değerlendirilmek üzere tuğgeneral altı rütbeli taşıyan bütün subayların idari görevlerinden alınıp muharip birliklere nakledilmesini kararlaştırdık" ifadeleri kullanıldı.

Irak meclisindeli güvenlik komisyonunun, ülkedeki mevcut güvenlik sıkıntısına karşı mücadele etmek için muharip birliklere ihtiyaç duyulduğu için tuğgeneral altı rütbeli subayların söz konusu birliklerde görevlendirilmesini istediği öğrenildi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin sınır görevlisi ve piyade birliklerinden 59 subayla ilgili soruşturma meclisleri oluşturulması ve bu kişilerin mahkemeye sevk edilmesi yönünde karar aldığı belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48