banner39

Irak'taki 'özel seçim'de oy verme işlemi tamamlandı

Irak’ta parlamento seçimleri için polis, asker, sağlık görevlileri ve mahkumlar için oy kullanma işlemi sona erdi.

Irak 28.04.2014, 20:33 28.04.2014, 20:33
Irak'taki 'özel seçim'de oy verme işlemi tamamlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Iraklıların "özel seçim" olarak adlandırdıkları oy kullanma işlemi, saat 07.00’de başladı, 18.00’de tamamlandı. İlk defa kullanılan elektronik cihazların zaman zaman arıza vermesi nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

Bir oyun kullanımı ortalama 4 dakika sürerken, cihazlardaki hatalar nedeniyle bu süre uzadı. Özellikle parmak izin alımlarında sürekli tekrarlar yapıldı. Saatlerce oy kullanmak için bekleyen seçmenler, bu duruma tepki gösterdi.

Yetkililer, ülke genelinde 21 milyon 400 bin seçmenin oy kullanacağı çarşamba günü sistemde tıkanma yaşanabileceğini belirtiyor. İsminin yazılmasını istemeyen bir seçim merkezi sorumlusu, sahte oy kullanımının önüne geçmek için uygulamaya konulan elektronik cihaz sisteminin, bu anlamda kesin olarak işe yaradığını ancak oy kullanma süresinde uzamaya neden olduğunu söyledi.

ŞİDDET OLAYLARI DURMADI

Seçimlere yine şiddet bulaştı. Başkent Bağdat, Kerkük, Musul, Anbar ve Selahaddin vilayetlerinde seçim merkezlerini hedef alan saldırılarda 40 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 60 kişi yaralandı. Ülkedeki şiddetten gazeteciler de etkilendi. Musul'da seçim merkezini görüntülemek üzere yola çıkan gazetecilerin bulunduğu otobüse düzenlenen bombalı saldırıda arasında Anadolu Ajansı muhabiri Halid Abdulkadir'in bulunduğu 6 gazeteci, hafif şekilde yaralandı.

KÜRT BÖLGESİNDE SEÇİM HUZURU VARDI

Irak'ın diğer vilayetlerinin aksine Kürt bölgesinde seçim huzuru hakimdi. Süleymaniye, Erbil ve Duhok'ta herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Peşmergeler, zaman zaman seçim merkezleri önünde halay çekerek bu özel günü kutladı.

OY PUSULASINDA 107 LİSTE

Irak'taki siyasi bölünmüşlük oy pusulasına da yansıdı. Bir seçim pusulasında 107 listenin amblemi ile bağımsız adayların fotoğrafları yer aldı. Oy pusulasının büyüklüğü seçmenlere zaman zaman sıkıntı yaşattı.

Seçimlerin sürprizi ise Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Almanya’nın başkenti Berlin'de oy kullanması oldu.

Irak'taki parlamento seçimleri çarşama günü yapılacak. Ülkede seçimlerin güvenli yapılabilmesi için bir hafta tatil ilan edilmişti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?