Irak'taki saldırılar istifa getirdi

Irak'ta meydana gelen ve yüzlerce kişinin öldüğü saldırılardan sonra İçişleri bakanı Gabban istifa etti

Irak 05.07.2016, 16:15 05.07.2016, 17:00
Irak'taki saldırılar istifa getirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak İçişleri Bakanı Muhammed Salim el-Gabban, ülkedeki güvenlik sisteminde karmaşa yaşandığını ve istifasını Başbakan Haydar el-İbadi'ye sunduğunu açıkladı. 

Gabban, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, Bağdat'ın merkezindeki Karrada semtimde meydana gelen ve 204 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya değinerek, devletin ülkedeki güvenlik ve istihbarat sisteminin başarısız olduğunu söyledi. Gabban, "Başbakan İbadi'ye istifa mektubumu sundum. Bu kararımı geri çekmem güvenlik sisteminde reformların yapılmasına bağlıdır." dedi 

Bağdat ve diğer kentlerdeki güvenlik sisteminin ordu değil İçişleri Baknalığı'na bağlı polis teşkilatına teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Iraklı Bakan Gabban, "Ordu güçlerini şehir içerisinde konuşlandırmak ve bu yerlerin güvenliğini İçişleri Bakanlığına teslim etmemek güvenlik sorunlarının ihlallerinin devam edeceği anlamına gelir." dedi.

Gabban, Karrada'daki saldırıyı gerçekleştiren eylemcinin ülkenin doğusundaki Diyala kentinden Bağdat'a geldiğini belirtti.

Bağdat'ın merkezindeki Karrada bölgesinde meydana gelen saldırıyı IŞİD üstlenirken, ülkede 3 gün ulusal yas ilan edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?