banner39

Irak'taki seçimde arıza kuyruğu

Irak seçimlerinde sahte oyları engellemek için İspanya'dan alınan cihazlar bazı bölgelerde arızalanınca uzun kuyruklar oluştu

Irak 30.04.2014, 11:45 30.04.2014, 12:17
Irak'taki seçimde arıza kuyruğu

Irak'ta sahte oy kullanımının önüne geçmek için ilk defa kullanılan elektronik cihazlar, bazı bölgelerde arıza verince seçim merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. 

Bir İspanyol firmasından alınan elektronik cihazlar, Bağdat, Kerkük, Anbar ve Süleymaniye'de yoğunluk nedeniyle arızalandı. Oy kullanmak için bekleyen seçmenler, uzun kuyruklarına oluşmasına tepki gösterdi. Zaman zaman da izdiham oluştu. Cihazlar, yarım saat süren bir tamirden sonra tekrar kullanıldı. 

Seçim merkezine gelen vatandaşlar, daha önce aldıkları oy kullanma kartlarını bu cihaza okutuyorlar. Seçmenin parmak izi cihazla alınıyor, ayrıca oy pusulasının barkotu da cihaza okutuluyor. 

Irak'ta sürekli tartışma konusu olan başkasının yerine oy kullanmanın bu sistemle engellendiği ifade ediliyor. Ancak elektronik sistemde daha önce belirlenen süre içerisinde kart almayanlar, oy kullanamıyor. Bunun seçime katılım oranını düşüreceği iddia ediliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?