banner15

Irak'taki Şii milislerin savaş suçlarına tepkiler büyüyor

Irak ordusuyla birlikte IŞİD hedeflerine saldıran ve Irak'taki Şiilerden oluşan Haşdi Şabi milislerinin savaş suçu iddiaları büyüyor.

Irak'taki Şii milislerin savaş suçlarına tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak parlamentosundaki Arap Koalisyonu (Arabiye), Şii Haşdi Şabi milislerini, Enbar vilayetine bağlı Felluce'de sivillere yönelik mezhepçi eylemler yapmak ve on yaşın altındaki çocukların da olduğu 17 kişiyi idam etmekle suçladı.

Sünni koalisyonlardan Salih Mutlak'ın liderliğindeki Arap Koalisyonu'ndan yayımlanan yazılı açıklamada, Haşdi Şabi milislerinin, Felluce'yi kurtarma operasyonları sırasında sivillere yönelik öldürme ve işkence eylemlerinin yanı sıra mezhepçi suçlar işlediği bildirildi.

Açıklamada, "Felluce'ye 10 kilometre uzaklıkta Es-Saklaviyye beldesine bağlı Ebu Sedire köyündeki Şurahbil Bin Hasene İlköğretim Okulu yakınında aralarında on yaşın altında çocukların da olduğu 17 kişi, 29 Mayıs'ta milislerce idam edildi." ifadelerine yer verildi.

Haşdi Şabi milislerinin, İttihadiye Polis güçlerinin içine sızarak mezhepçi eylemler yapmakla suçlandığı açıklamada, 73 sivilin Haşdi Şabi tarafından kaçırıldığına da dikkat çekilerek, "Felluce'nin yakınındaki Es-Saklaviye ve El-Ezrakiye'nin çeşitli noktalarında da sivillere yönelik infazların olduğu kaydedildi.

Öte yandan Enbar İl Meclisi Güvenlik Komitesi üyesi Raci Berakat da Haşdi Şabi milislerinin işkenceleri sonucu çeşitli bölgelerde 5 sivilin öldüğünü, yaklaşık 100 sivilin yaralandığını belirterek, sivilleri hedef alan ihlaller nedeniyle Felluce'yi kurtarma operasyonlarının durdurulmasını istedi.

Yerel kaynaklar, Haşdi Şabi güçlerinin, Garma'da 2 camiyi bombaladığı, onlarca evi yağmaladığı, IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla 70 sivili kaçırdığı ve bunlardan 17'sini kurşunlayarak öldürdüğünü öne sürmüştü.

Irak'ta IŞİD'in Haziran 2014'te Musul'u ele geçirmesi, akabinde Enbar ve Tikrit'te de kontrolü sağlamasının ardından Şii dini otorite Ayetullah Ali es-Sistani'nin "cihat" çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, İran'a yakınlığı ve Sünnilere karşı mezhepçi yaklaşımıyla biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 19:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48