banner39

Irak'tan haftada 800 milyon dolar kaçırılıyor

AP - Irak ilişkileri başkanı Astifinson Irak'tan haftada 800 milyon dolar kaçırıldığını, paranın Iraklı yöneticilerin İsviçre'deki hesaplarına aktarıldığını söyledi

Irak 24.10.2013, 11:47 24.10.2013, 12:13
Irak'tan haftada 800 milyon dolar kaçırılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu Irak ilişkileri başkanı Astron Astifinson Irak'tan haftada 800 milyon doların kaçırıldığını açıkladı.

Brüksel'de Irak'ın ölüm cezasına çarptırılan firari başkan yardımcısı Tarık Haşimi ile bir basın toplantısı düzenleyen Astifinson, 800 milyon doların her hafta ülkeden kaçak çıkarıldığına dair kanıtları olduğunu elirtti.

Paranın Irak halkına ait olduğunu, okul ve hastane inşasında kullanılması gerektiğini söyleyen Avrupalı vekil, kaçırılan paranın İsviçre'de Iraklı liderlerin hesaplarına transfer edildiğini belirtti. "Bu politikacılar Irak'ta kötüleşen durum sorumludur" diyen Astifinson, Irak'ın Çin ve İran'dan sonra en fazla  gizli hapishanesi olan üçüncü ülke olduğunu da kaydetti.

ABD Özel Denetleme Dairesi’nin son raporunda da Iraklı hesap denetçilerinin, her hafta ülkeden 800 milyon dolar para çıkarıldığına inandığı kaydedilmişti.

Raporda, Irak’ta bankaların, merkez bankasından dinar karşılığında dolar aldığı, daha sonra bu dolarları müşterilere komisyonla sattığı, bu müşterilerin, dolarları yurtdışına transfer etmeden önce bankalara belge vermesi gerektiği, ancak Iraklı hesap denetçilerinin, bu işlemlerin çoğunun düzmece belgelere dayandırıldığını bulduğu kaydedildi.

Iraklı hesap denetçilerinin soruşturması sonucunda Merkez Bankası üst düzey yönetiminin döviz satışı konusunda görevlerini kötüye kullandığı belirlenmişti.

banner53
Yorumlar (1)
Bilal 8 yıl önce
Bunlar zaten hiyanet düzeninin adamları, şöyle bir bakarsan bu yönetici profillerine ya şaki yada ajan, üstüne birde lanetliler, oradaki garibanlar piyondan öte bir şey değil, Irak diye bir eskiden yoktu, şi,mdi aslına döndü...
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?