banner39

Irak'tan yazılı nota

Irak'ın Türkiye Büyükelçisi Faruk Kaymakçı’yı Dışişleri'ne çağırarak Başika ile ilgili yazılı nota verdiği bildirildi

Irak 27.10.2016, 10:01 27.10.2016, 10:01
Irak'tan yazılı nota

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Irak arasında Başika nedeniyle yaşanılan gerilim nedeniyle Bağdat yönetiminin Türkiye Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak bir protesto notası verdiği belirtiliyor.

Hürriyet’in haberine göre Dışişleri kaynakları Büyükelçi Faruk Kaymakçı’nın dün Irak Dışişleri’ne çağrılarak, Başika Üssü’ndeki Türk askeri varlığı nedeniyle nota verildiğini bildirdi.

Irak Dişişleri Sözcüsü Ahmed Cemal de, AFP’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’ye “sert üslupla yazılmış resmi protesto notası” verildiğini söyledi. Iraklı sözcü, notaya gerekçe olarak, Başika yakınlarındaki Türk güçlerinin devam eden varlığını ve Türk liderlerden yapılan açıklamaları gösterdi.

Edinilen bilgiye göre Büyükelçi ile Iraklı yetkililerin yüz yüze görüşmesinde ise Bağdat yönetimi, Türkiye ile yaşanan gerilimin sona erdirilmesinden yana olduğu mesajını verdi.

Kaymakçı da, Irak makamlarının Türkiye karşıtı söylemlerini sona erdirmesi, PKK ve DEAŞ örgütleriyle mücadelede Türkiye ile yakın işbirliği içinde olması gerektiğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?