banner39

İran'ın Irak'a 2 bin asker gönderdiği iddiası

İran cumhurbaşkanı Ruhani, IŞİD'e karşı Irak ordusuna destek olacaklarını açıklamıştı. Ruhani'nin bu açıklamasının ardından, İran'ın Irak'a hali hazırda 2 bin asker gönderdiği iddia edildi

Irak 14.06.2014, 14:46 14.06.2014, 15:03
İran'ın Irak'a 2 bin asker gönderdiği iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran'ın, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'e karşı savaşmak için Irak'a 2 bin kişilik bir askeri birlik gönderdiği iddia edildi. İran'ın Irak'a asker gönderdiği haberi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Irak'a askeri olarak yardım etmeye hazır oldukları açıklamasının hemen ardından geldi.

İran'ın Irak'a 2 bin asker gönderdiği iddiasının sahibi, the Guardian gazaetesi. Gazetede yer alan habere göre, başında İran Devrim Muhafızları komutanlarından Orgeneral Kasım Süleymani'nin olduğu 2 bin kişilik askeri birlik Irak'a ulaştı. 

Irak'a askeri anlamda destek olmaya hazır olduklarını söyleyen Ruhani, bunun Irak tarafından gelecek bir talep doğrultusunda gerçekleşeceğini ancak Irak'ın kendilerinden herhangi bir talepte bulunmadığını söylemişti. İki gün önce de yine, İran'ın Devrim Muhafızlarından oluşan 150 kişilik bir birliği Irak'a gönderdiği haberleri gelmiş daha sonra İran bunu yalanlamıştı.

İran'ın gönderdiği iddia edilen 2 bin askerle ilgili henüz İran tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?