banner15

İsavi: Bazı bloklar Musul'un ele geçirilmesini kolaylaştırdı

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu üyesi İsavi, "Parlamentodaki bazı bloklar, IŞİD'in Musul'a girmesine kolaylık sağladığı ortaya çıktı" dedi.

İsavi: Bazı bloklar Musul'un ele geçirilmesini kolaylaştırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin liderliğindeki "Kanun Devleti Koalisyonu" üyesi Abbud el-İsavi, ülkedeki bazı siyasi blokların, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul'u ele geçirmesini "kolaylaştırdığını" öne sürdü.

İsavi, yaptığı açıklamada, "Parlamentodaki bazı bloklar, IŞİD'in Musul'a girmesine kolaylık sağladığı ortaya çıktı. Yaşananların bazı siyasetçiler tarafından desteklendiğine dair istihbarat biligilerine ulaşıldı" dedi.

Parlamentonun toplanamamasına da değinen İsavi, "Ülkede olağanüstü hal ilan edilmesin diye dünkü parlamento oturumuna birçok milletvekili gelmedi. Bu da gösteriyor ki bazı siyasi bloklar, terörist grupların Musul'a girmesini kolaylaştırdı" değerlendirmesinde bulundu.

"IŞİD'in terör çetelerinden başka bir şey olmadığının" herkes tarafından bilindiğini savunan İsavi, ancak "IŞİD'in arkasına saklanan" bazı siyasi grup ve kuruluşların yanı sıra dışardan gelen desteklerin olduğunu ifade etti.

PEŞMERGE GÜÇLERİ 2 IŞİD MİLİTANINI TUTUKLADI

Öte yandan Musul kentinde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı peşmerge güçlerinin, 2 IŞİD militanını yakaladığı bildirildi.

Peşmerge yetkililerinden alınan bilgiye göre, elde edilen istibarat doğrultusunda Sincar dağının Şeli bölgesinde 2 örgüt üyesi tutuklandı. Silah ve askeri ekipmanın da ele geçirildiğini belirten kaynaklar, 2 kişiden birinin Afgan uyruklu olduğunu ve söz konusu kişilerin sorgu sırasında örgüt üyeliklerini itiraf ettiklerini söyledi.

Bu arada Musul'da silahlı gruplarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 26 askerin kaybolduğu, bunlardan 9'unun cesedinin daha sonra bulunduğu bildirildi.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, en büyük kentlerden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 20:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48