banner39

IŞİD 85 aşiret mensubunu daha infaz etti

IŞİD, geçtiğimiz hafta yaptığı çağrıya direndiği gerekçesiyle Ebu Nimr aşiretine mensup 85 kişiyi infaz etti

Irak 01.11.2014, 13:47 01.11.2014, 14:10
IŞİD 85 aşiret mensubunu daha infaz etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Irak'taki aşiretlere yönelik baskıları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bunmer aşiretine mensup 250 kişiyi infaz ettiği açıklanan IŞİD gruplarının bugün de Ebu Nimr aşiretine mensup 85 kişiyi infaz ettiği bildirildi.

Reuters'ta yer alan habere göre, IŞİD kendisine karşı direnen aşiret mensuplarını infaz etmeye devam ediyor. Elbu Nimr aşiretinin liderleri, IŞİD'in aşiretlerine mensup 85 kişiyi infaz ettiğini kaydediyor.

Ebu Nimr aşireti liderlerinden Şeyh Naim el Ga'ud, IŞİD'in önceden yerlerinden ettiği 50 aşiret mensubunu infaz ettiğini söyledi. Başka bir bölgede ise, Irak güvenlik güçleri aynı aşirete mensup 35 kişinin cesetlerini bir toplu mezarda bulduğunu duyurdu.

Ebu Nimr aşireti, IŞİD'e karşı Irak yönetiminden silah istediğini açıklamıştı. Irak'ın en önemli Şii Mercilerinden kabul edilen Ayetullah el Sistani de, Ebu Nimr aşiretine silah verilmesi için Irak hükümetine bir çağrıda bulunmuştu.

Enbar bölgesinde bulunan Ebu Nimr aşireti, haftalardır IŞİD kuşatması altında bulunuyordu. IŞİD'e karşı çatışan aşiret mensuplarının elindeki silah, gıda ve yakıtın tükenmeye başladığı ve IŞİD'e karşı direnme konusunda etkisini kaybetmeye başladığı belirtiliyordu. 

IŞİD'e karşı gücü azalan yüzlerce aşiret mensubu geri çekilerek köylerine dönmeye başladı. Bu sırada IŞİD'in eline düşen aşiret mensuplarının infaz edildiği kaydediliyor. IŞİD'in şimdiye kadar infaz ettiği aşiret mensuplarının sayısı 335'e ulaştı. 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?