banner39

IŞİD, ABD askerlerinin bulunduğu üsse saldırdı

Enbar iline bağlı El-Bağdadi nahiyesindeki askeri üsse intihar saldırısı girişiminde bulunan 8 IŞİD mensubu öldürüldü

Irak 13.02.2015, 14:57 13.02.2015, 15:20
IŞİD, ABD askerlerinin bulunduğu üsse saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Enbar iline bağlı El-Bağdadi nahiyesindeki askeri üsse intihar saldırısı girişiminde bulunan 8 IŞİD üyesinin öldürüldüğü belirtildi.

Irak güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, üzerlerinde bomba düzeneği bulunan 8 IŞİD mensubu, Bağdadi nahiyesinde yer alan ve Amerikalı askerlerin de bulunduğu orduya ait Ayn el-Esad askeri üssüne sızdı. Askerlerin saldırıda bulunduğu intihar eylemcilerinin olay yerinde öldüğü belirtilirken, ordu birliklerinde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadığı kaydedildi.

Ayrıca Ayn el-Esad üssü yakınlarında bulunan IŞİD grupları ile askerler arasında çatışmanın devam ettiği ifade edilirken ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de üs yakınlarındaki IŞİD karargahlarına yönelik hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

KASABANIN KİMİN KONTROLÜNDE OLDUĞU KONUSUNDA KAFA KARIŞIKLIĞI

Öte yandan Enbar Operasyon Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım el-Muhammedi, yaptığı açıklamada, "Emniyet güçleri ve silahlı aşiretler Enbar vilayetinin merkezi Ramadi'nin 90 kilometre batısındaki El-Bağdadi nahiyesinin neredeyse tamamında yeniden kontrolü sağladı. IŞİD, El-Bağdadi nahiyesi yakınlarındaki Ayn el-Esad askeri üssü için artık büyük bir tehlike oluşturmuyor" dedi. 

Ancak El Muhammedi'nin açıklamaları henüz doğrulanmadı. Bazı kaynaklar, El Bağdadi nahiyesinin yüzde 90'ının IŞİD kontrolünde olduğunu bildirirken, bazı kaynaklar kasabanın tamamen IŞİD kontrolünde olduğunu bildiriyor. 

Ayn el-Esad askeri üssünden bir yetkili ise dün akşam saatlerinde 45 subay ile bir Amerikalının IŞİD'e karşı mücadelede destek için askeri üsse ulaştığını ileri sürdü. Irak'taki askeri üslerden biri olan Ayn el-Esad, 2003'ten bu yana ABD güçleri tarafından kullanılıyor. Üste, IŞİD'e karşı savaşan Irak askerleri ve aşiret mensuplarına eğitim veriliyor.

PENTAGON: ABD ÜSSÜNE DOĞRUDAN SALDIRI YOK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Elissa Smith, Amerikan üssüne doğrudan bir saldırı olmadığını ifade ederken, Amerikan ordusu da perşembe günü IŞİD'in Irak'taki mevzilerine hava saldırıları düzenlendiğini, hedefte Musul ve Kerkük olduğunu duyurdu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?