banner39

IŞİD baraj kapaklarını açtı, 10 bin aile evini terk etti

IŞİD militanlarının Felluce Barajı'nın kapaklarını açtığı bildirildi. Meydana gelen sel nedeniyle yaklaşık 10 bin aile evlerini terk etmek zorunda kaldı

Irak 26.06.2014, 23:30 27.06.2014, 08:26
IŞİD baraj kapaklarını açtı, 10 bin aile evini terk etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçlerinin Felluce Barajı'nın kapaklarını açması sonucu meydana gelen sel nedeniyle yaklaşık 10 bin ailenin evlerini terk ettiği bildirildi.

Bağdat İl Meclis başkanı Riyad el-Addad, IŞİD'in Felluce Barajı'nın kapaklarını "kontrolsüz şekilde" açması sonucu, Ebu Gureyb ilçesinin bulunduğu bölgede meydana gelen sel nedeniyle şu ana kadar yaklaşık 10 bin ailenin evlerini terk ettiğini söyledi.

IŞİD, iki aydan bu yana Felluce Barajı'nın kontrolünü elinde bulunduruyor.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerininin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı.

 

 

 

banner53
Yorumlar (2)
Zeki Dincer 7 yıl önce
Beceriksizliklerinden ötürü evinden yurdundan ettikleri bu 10 bin ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için IŞİD elindeki 2 milyar dolardan birazını kullanmalı, bu günahını telafi etmeli. Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini ele geçirdiklerinde de göç etmek zorunda kalan 1 milyon sivilin şu anki durumları ne acaba?
Zeki Dincer 7 yıl önce
Peygamber Efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde, Medine halkı onun gelişini dört gözle beklemişti. Medine’ye vardığında, herkes onu karşılamak için sıraya girmiş, şehirde bayram havası esmeye başlamıştı. Buna karşılık Peygamber Efendimizin dinini ve Allah’ın şeriatını yeryüzünde hakim kılmayı amaçladığını söyleyen IŞİD bir şehre girdiğinde, şehrin halkı can havliyle kaçıyor. İşte Peygamber Efendimizin müjdelediği İslam ile IŞİD’in getirmeye çalıştığı İslam arasındaki fark.
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?