banner15

IŞİD, Bedir Tugayları ile çatıştı

Kerkük'e bağlı Beşir köyünü elinde tutan IŞİD mensuplarına Bedir Tugayları tarafından operasyon düzenlendi

IŞİD, Bedir Tugayları ile çatıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Kerkük kentinin Beşir köyünde, IŞİD öncülüğündeki silahlı güçler ile Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'ne bağlı Bedir Tugayları arasında çatışma çıktığı bildirildi. 

Alınan bilgiye göre arasında Türkmenlerin de bulunduğu 100'ü aşkın kişinin oluşturduğu Bedir Tugayları, Beşir köyünü elinde bulunduran IŞİD'e sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Bedir Tugayları'nın, köye girişi sırasında daha önce belli noktalara yerleştirilen mayınlar patlatıldı. Ardından IŞİD mensuplarıyla çatışma çıktı. Köydeki şiddetli çatışmaların devam ettiği öğrenildi. Köyün bulunduğu bölgeye gidilemediği için ölü veya yaralı sayısı hakkında bilgi verilemiyor. 

Kerkük'ün 20 kilometre güneyinde, Türkmen köyü olarak bilinen Beşir, üç haftadır IŞİD'in elinde. Köyü, IŞİD'den almak için operasyon başlatan Bedir Tugayları, Şii lider Ammar el-Hekim'in başkanlığını yaptığı Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin askeri kanadı olarak faaliyet gösteriyor. 

İran-Irak Savaşı döneminde Irak ordusuna karşı savaşan Bedir Tugayları, 2006'dan bu yana Irak Başbakanı Nuri Maliki tarafından Irak Savunma Bakanlığı ve Irak ordusu çatısı altında istihdam ediliyor. Merkezi Kerbela kentinde olan örgütün yaklaşık 12 bin milisi olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 10:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48