banner15

IŞİD güçleri Bağdat'a 50 kilometre mesafede

Musul ve Tikrit'i ele geçiren IŞİD başkent Bağdat'ın 50 kilometre yakınındaki Bakuba kentinde Irak ordusu ile çatışıyor. Bağdat'ın kuzeyinde 10 Irak askeri öldürüldü

IŞİD güçleri Bağdat'a 50 kilometre mesafede

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

AFP, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak ordusu arasındaki çatışmaların Bakuba'da başladığını duyurdu. Kent, Başkent Bağdat'a yalnızca 50 kilometre uzaklıkta.

Bağdat'a doğru ilerleyişini sürdüren IŞİD ile Irak ordusu arasında çatışmalar Diyala eyaletinin Bakuba kenti kırsalında devam ediyor. Polis ve ordu yetkililerine göre çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaşıyor.

BAĞDAT'A 50 KM UZAKLIKTA ÇATIŞIYORLAR

Diyala eyaletinin başkenti Bakuba başkent Bağdat'ın kuzeydoğusuna 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan kentte yaklaşık 500 bin kişi yaşıyor. Kentte aynı zamanda Şiiler ve Kürtler de bulunuyor. Bakuba İran sınırına ise 93 kilometre uzaklıkta.

Al Jazeera Türk ve AFP kaynaklarına göre, IŞİD güçleri Bakuba'nın güneydoğusunda bulunan 6 köyü ele geçirdi ve Bağdat yönüne ilerleyişini sürdürüyor.

BAĞDAT-KERKÜK BAĞLANTISI KOPTU

Irak Sumaria televizyonu, Kerkük Emniyet Müdürlüğü'ne dayandırarak verdiği haberde, Kerkük ile Bağdat arasında karayolu bağlantısının koptuğunu duyurdu.

Federal Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kerkük dahil tüm Kürt yerleşim birimlerinde denetim kurduklarını ve bir daha buralardan çıkmayacaklarını bildirdi. Kürt parlementerler de Bağdat'ı terk ederek Kuzey Irak'a döndü.

BAĞDAT'IN KUZEYİNDE 10 IRAK ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Irak güvenlik kaynakları, başkent Bağdat'ın kuzeyinde IŞİD'le yaşanan çatışmalarda 10 Irak askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ANBAR'DA DEVAM EDEN ÇATIŞMALARDA 6 ÖLÜ VAR

Irak'ın Enbar vilayetinde, Suriye sınırdından geçerek güvenlik güçleriyle çatışan silahlı gruptan 6 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

Irak İçişleri Bakanlığı "ordu-emniyet ortak operasyon karargahı"ndan yapılan yazılı açıklamada, 8. Birliğe bağlı güçlerin, Enbar vilayetinde, sınırdan geçmeye çalışan IŞİD'le çatıştığı belirtildi.

Olayda 6 IŞİD üyesinin öldürüldüğü aktarılan açıklamada, bu kişilerin kullandığı 4 araç ile 3 sığınağın imha edildiği kaydedildi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tuğgeneral Saad Main de Enbar vilayetindeki hudut güçlerinin sınırı aşmaya çalışan silahlı bir grupla çatışmaya girerek büyük zayiat verdirdiğini ifade etti.

Çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD grupları ve bazı aşiret güçlerinin, en büyük kentlerden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

sürecek...

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 13:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48