banner39

IŞİD güneye ilerliyor, Peşmerge savaşa hazırlanıyor

IŞİD'in bir kolu Musul'dan Salahaddin eyaletine inerken, diğer bir kolu da Kerkük'e doğru ilerliyor. Kerkük çevresinde ise tugay büyüklüğündeki peşmerge güçleri konuşlanmaya başladı

Irak 11.06.2014, 12:12 11.06.2014, 14:02
IŞİD güneye ilerliyor, Peşmerge savaşa hazırlanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Musul'un kontrolünü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Kerkük'ün güneyindeki ilçe ve nahiyelerine saldırdı. Bunun üzerine, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimine bağlı Peşmerge güçleri, sınır bölgesine konuşlanmaya ve IŞİD'e engel olmak için hazırlanmaya başladı. Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinin sınırlarına da takviye Peşmerge birlikleri konuşlandırıldı. Bölgeden gelen haberlerde, peşmergenin özel grupları olan  Kürt Terörle Mücadele Birlikleri'nign Irak Ordusunun çekildiği Kerkük havaalanı çevresine yerleştiği ve havaalanının yönetimini devraldığı belirtiliyor

Dün akşam saatlerine doğru hem Salahaddin eyaletinin başkenti Tikrit'in çevrsindeki bazı kasabalar IŞİD'e bir kurşun sıkılmadan teslim oldu. IŞİD'in bir başka kolunun ilerlediği Kerkük eyaletinde ise peşmerge tugay büyüklüğündeki güçlerle konuşlanmaya başladı. IŞİD'in dış çevresine kadar geldiği Türkmen kasabası Tuzhurmatu çevresine ve içine iki tugay peşmerge gönderildi.

Kerkük'teki IŞİD saldırılarının ilki ise Kerkük'ün 60 kilometre uzağındaki Zap nahiyesi çevresindeki Şeria köyünde meydana geldi. Daha sonra Zap nahiyesinde de bazı çatışmalar yaşandı ancak kontrol IŞİD militanlarının eline geçti. İlerleyen saatlerde Kerkük'ün güneyindeki Abbasi nahiyesi ile Riyad ve Havice ilçeleri de IŞİD'e teslim oldu.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, IŞİD militanları uzun konvoylar oluşturarak havaya ateş açıp ilçe merkezlerinde zafer turları attı. Ordu güçleri ise ellerindeki modern ve ağır silahları bırakarak bölgeyi terk etti. Bunun üzerine saat 21.00 sularında IŞİD militanları, Türkmenlerin yoğunlukta yaşadıkları Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesine doğru yola çıktı. Haberi alan peşmerge güçleri, ilçeye gelerek bölgeyi kontrol altına aldı.

İki tugaydan oluşan peşmerge gücü ilçenin dört bir yanını sararak IŞİD'in ilçeye sızmasını engellemeyi amaçlıyor. Son gelişmeye ilgili olarak açıklama yapan Tuzhurmatu Kaymakamı Şellal Abdul, ilçesindeki güvenlik durumun giderek kötüye gittiğini söyledi. 

IŞİD ele geçirdiği araçların çoğunu ateşe verdi

IŞİD gruplarının, ilçeye çok yakın olduğunu belirten Abdul, "Tuzhurmatu ilçesine bağlı Süleymanbeg nahiyesi, Yengice ve Bastamlı köyleri IŞİD'in kontrolüne geçti. Bunun üzerine iki tugaydan oluşan peşmerge gücü ilçeye geldi. Peşmergeler, ilçenin güvenliğine katkı yapacak" diye konuştu. 

Peşmergelerin civardaki diğer bölgeler için de önlemler almaya başladığı belirtiliyor. Dün Musul'un IŞİD tarafından işgal edilmesinin ardından açıklama yağan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan'ın dışında bulunan Kürt vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması için Peşmerge güçlerinin gereken tüm adımları attacağını söylemişti.

PKK/KCK: IŞİD'LE SAVAŞMAYA HAZIRIZ!

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Musul bölgesini ele geçirmesi üzerine “Kürdistan'ın kazanımları bugün açık bir tehdit altındadır. Ancak Kürdistan savunmasız değildir” dedi. KCK, PKK'nın Güney Kürdistan’ın güvenliğini sağlamak ve her türlü desteği vererek peşmergeyle birlikte aktif savaşa hazır olduğunu açıkladı.

IŞİD çetelerinin Musul dahil Ninova bölgesini 10 Haziran günü ele geçirmesi ardından yazılı bir açıklama yapan KCK Eşbaşkanlığı, İŞİD çetelerine karşı Kürt, Arap, Asuri, Ermeni, Türkmen ve demokrasiden yana olan tüm halkların ve direnişçi güçleri bir araya gelmeye çağırdı. KCK, ayrıca Rojava ve Güney Kürdistan kazanımlarını korumak için “Kürt ulusal birliğine şiddetle ihtiyaç olduğunu” kaydetti.

KCK'dan yapılan açıklamada, "Her türlü etnik ve mezhepsel milliyetçilikten, yine ulus - devletçi zihniyetten uzak, halkların demokrasi içinde kardeşçe bir arada yaşayabileceği özgür ve demokratik bir Ortadoğu ezilen ve direnen tüm halklar için elzemdir. Tam bir çapulcu – çete örgütü olan IŞİD’e karşı Kürt, Arap, Asuri, Ermeni, Türkmen ve demokrasiden yana olan tüm halkların ve direnişçi güçlerin bir araya gelip, ortak mücadeleyi geliştirmeleri gerekmektedir." denildi

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?