IŞİD Irak'ta baraj kapaklarını açtı, araziler su altında

IŞİD'in, Felluce Barajı'nın kapaklarını açması sonucu tarım arazilerinin sular altında kaldığı bildirildi

IŞİD Irak'ta baraj kapaklarını açtı, araziler su altında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensubu grupların, Felluce Barajı'nın kapaklarını açması sonucu tarım arazilerinin sular altında kaldığı bildirildi.

Olayla ilgili konuşan Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, IŞİD'in Fırat Nehri üzerine kurulu barajın kapaklarını açması nedeniyle tarım arazilerinin sular altında kaldığını söyledi.

Kerhut, "IŞİD, 4 gün önce Felluce Barajı'nı kontrol altına aldıktan sonra tüm kapakları kapatmıştı ancak dün bazı kapakları ani bir kararla açtı. Naime, Zoba ve civar bölgelerdeki tarım arazileri sular altında kaldı. Güvenlik güçleri, barajın kontrolünü yeniden ele geçirmek için operasyon düzenleyecek" dedi.

Su Kaynakları Bakanlığı Müsteşarı Avn Ziyab, Felluce Barajı'ndan gelen suyun kesilmesi durumunda başkent Bağdat dahil omak üzere pek çok ilde çevre felaketi yaşanacağı uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 18:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 5 yıl Önce

bu olay IŞİD’in hem islami açıdan cehaletini hem de dünyevi konulardaki becerisizliğini gösteriyor. ırakın verimli arazilere ve su kaynaklarına sahip olmasına rağmen bu gibi olayların etkisiyle genelde tüm tarım ürünlerini ithal etmek zorunda kalıyor. undefinedd düşman gördüklerini kırmak için ilk önce suyu kesip, sonra beceremeyip açmaya çalışırken halkın ekmek teknesi olan arazilerini ve ürünlerini yok ediyor.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 5 yıl Önce

bu davranışın ne kuranda ne de hadiste yeri vardır. tersine hz. ebu bekir ordularına şu talimatları vermişti: "sizi şu on hususta uyarıyorum: kadınları, çocukları, yaşlıları veya hastalıklı kimseleri öldürmeyin; meyveli ağaçları kesmeyin; hiçbir köyü yakıp yıkmayın... " (imam malik'in muvatta'sı, kitab el-cihad). undefinedd gerçekten bir islam devleti olarak halkın başına gelirse, bu tür bir cehaletle ve becerisizlikle ırak halkını daimi bir sefalete mahkum edecek.

banner39

banner36

banner37

banner35