banner15

IŞİD Kerkük sınırında, Beyci rafinerisi üretimi durdurdu

IŞİD'in Kerkük sınırına kadar gelmesi ve burada çatışmalara devam etmesi nedeniyle, Irak'ın en büyük rafinerisindeki çalışmalar durduruldu

IŞİD Kerkük sınırında, Beyci rafinerisi üretimi durdurdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ve peşmerge arasındaki çatışmalar gittikçe şiddetleniyor. Diğer taraftan Irak ordusu da IŞİD'in bulunduğu noktalara hava operasyonu yapıyor. Musul, Tikrit ve çevresindeki bazı küçük bölgeleri işgal eden IŞİD, dün itibarı ile Telafer bölgesinin kontrolünü de tamamen ele geçirdi. Türkmenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı bölgenin IŞİD tarafından işgal edilmesinin ardından, bölgede yaşayan Türkmenler, peşmergenin kontrolündeki Sincar bölgesine kaçmak zorunda kaldı. Diğer taraftan, Kerkük'e yakın bölgede bulunan Türkmen kenti Beşir'i top atışlarıyla vurmaya başlayan IŞİD burada da peşmerge ile çatışıyor. Merkezi ve büyük bölümü peşmergenin kontrolünde olan Kerkük'e yaklaşan IŞİD burada peşmerge ile çatışmaya devam ediyor. 

IŞİD SALDIRILARINDAN DOLAYI RAFİNERİ ÇALIŞMAYI DURDURDU

IŞİD'in bölgede şiddetli çatışmalara girmesiyle birlikte Irak`ın en büyük petrol rafinerisi Beyci`de, dışarıdan yapılan saldırıların hasara yol açmaması için üretim durduruldu ve yabancı çalışanlar tahliye edildi. Beyci rafinerisi, Tikrit ve Musul'un arasında kalan bölgede bulunuyor. Beyci'ye yakın noktada bulunan, Tuzhurmatu, Tazehurmatu, Haviye ve Samarra bölgelerinde çatışmalar devam ediyor.

IŞİD tarafından geçen hafta kuşatılan Irak`ın en büyük petrol rafinerisi Beici`de bugün itibariyle üretim durduruldu. Üretimin gece geç saatlerde durdurulduğunu belirten rafineri yetkilileri, yabancı çalışanların tahliye edildiğini söyledi.

Üretimi durdurma nedeninin ise IŞİD gruplarının havan topu saldırıları nedeniyle geniş çaplı hasar meydana gelmesinin önlenmesi olduğu kaydediliyor.

Diğer bir iddia ise, rafinerinin IŞİD tarafından ele geçirildiği. Reuters'in haberine göre, mahkeme binası ve polis karakollarını ateşe veren IŞİD grupları Beyci'ye girdi. Kuzey Irak petrolünün dünyaya sevkinde kilit rol oynayan Beici rafinerisindeki korumaların güvenle çıkmasına izin veren IŞİD üyeleri şehirdeki binaları ve karakolları ateşe verdi.

Beyci rafinerisi Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden sevkinde kilit bir önem taşıyor.

IŞİD KERKÜK SINIRINA DAYANDI

IŞİD milisleri birkaç saat önce Musul'dan Kerkük'e geliş istikametindeki Molla Abdullah Köyü'ne girdi.

Kerkük'e 11 km mesafedeki Molla Abdullah nahiyesini ele geçiren IŞİD'in bir yandan güneyden Beşir bir yandan Musul yani Kuzey istikametinden Kerkük'e yaklaştığı ve çatışmaları devam ettirdiği belirtiliyor.

Kerkük güvenlik birlmleri her iki noktada yaşana hareketli çatışmaları püskürtmeye çalışırken, kente olası sızmaları önlemek içinde kent içindeki devriyeleri arttırdı.

Samarra'da da IŞİD ile Şii güçler arasında ağır çatışmalar yaşandığı bilgisi geliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 16:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48