banner39

IŞİD komutanından hapishane anıları!

İngiliz gazetesi, IŞİD'in ismini vermediği komutanını buldu, örgütün hapishanede kurulduğu iddiasını ortaya attı

Irak 12.12.2014, 13:12 12.12.2014, 14:56
IŞİD komutanından hapishane anıları!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in önemli komutanlarından olduğu ileri sürülen Ebu Ahmed kod adlı kişi örgütün kuruluş hikayesini anlattı. Ebu Ahmed, IŞİD'in temellerinin Bukka Kampı'nda atıldığını öne sürdü. Gazete IŞİD komutanına hiç işkenceyi sormazken, komutan da hapishanelerde işkence olup olmadığını söylemedi. Komutan, söyleşisinde, sadece IŞİD'in lideri Ebubekir Bağdadi'ye yoğunlaştı.

The Guardian'a konuşan Ebu Ahmed ismindeki IŞİD komutanı, 2004 yılında tutuklanarak ABD'nin kontrolündeki Bukka Kampı'na götürüldüğünü, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi ile de burada tanıştığını ifade ediyor. Ebu Ahmed, IŞİD'in kuruluş nedenlerinin ABD'nin Irak işgali ve Bukka Hapishanesi olduğunu belirtiyor ve "Bukka Kampı olmasaydı IŞİD olmazdı" ifadelerini kullanıyor.

BAĞDADİ DİĞER MAHKUMLARDAN UZAK DURURDU

Ebu Ahmed takma isimli IŞİD komutanı, Irak'ın Samarra kentinde 1971'de İbrahim Avvad Bedri Samarrai olarak doğan IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi ve IŞİD hakkında bilinmeyenleri açıkladı. IŞİD'in bölge açısından neden olacağı endişeleri paylaşmak ve örgütün giderek tehlikeli hale gelmesi ve fikir ayrılığına girdiği için böyle bir röportaj verdiğini söyleyen IŞİD Komutanı, Bağdadi'nin içinde "karanlık bir taraf" olduğunu ve bazı şeyleri gizlediğine yönelik hisler taşıdığını çünkü IŞİD liderinin hapishanedeyken tüm mahkumlardan uzak durduğunu söyledi.

Bukka Kampı'nda yerde yatan Iraklı esirler

IŞİD komutanı Ebu Ahmed, Bağdadi ile ilgili ilk izlenimlerini anlatırken, ''Bağdadi, kampa ilk geldiği dönemlerde mesafeliydi, uzak duruyordu. Ancak gardiyanlar Bağdadi'ye karşı farklı davranıyordu. Mahkumlar, sorunlarının çözümü için ona gidiyordu. Hiçbirimiz onun sonunun bir örgüt lideri olarak tamamlanacağını tahmin etmezdik'' dedi. Hapishanede olduğu dönemde Bağdadi'nin adamı olan çok sayıda kişinin şu anda IŞİD'de bulunduğunu belirten Ebu Ahmed, 2004 yılında Irak'ın birçok kentinde kendisi gibi birçok mahkumun ABD askerlerince gözaltına alınarak farklı bölgelere götürüldüğünü ifade etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?