banner39

IŞİD Musul'da 2 bin 750 mahkumu serbest bıraktı

IŞİD, Musul'un tamamını ele geçirdiği öne sürüldü, şehirde bazı TV yayınları durdu. Musul cezaevinden ise 2 bin 750 mahkum ve tutuklunun salıverildiği bildiriliyor

Irak 10.06.2014, 07:34 10.06.2014, 12:18
IŞİD Musul'da 2 bin 750 mahkumu serbest bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Musul kentinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensuplarının kontrolüne geçtiği iddia edildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD, daha önce bazı noktalarında kontrolü ele geçirdikleri Musul'da sabahın erken saatlerinde de güneydeki polis merkezi ve askeri operasyonlar binasına girdi. 

Güvenlik güçlerinin çekilmek zorunda kaldığı kentte, IŞİD mensuplarının kontrolü tamamen ele geçirdiği öne sürüldü. IŞİD'in ilk olarak Musul'da cezaevinde kalan en az 2 bin 750 kişi bıraktığı bildiriliyor.

Irak'ta ordu birlikleriyle çatışan IŞİD mensuplarının gece Musul havaalanı, valilik ve polis müdürlüğü binasının da aralarında bulunduğu bazı bölgelerde kontrolü ele geçirdiği belirtilmişti.

IŞİD'den yapılan açıklamada şehirde havaalanın ele geçirildiği, helikopter filosuna el konulduğu ve yüzlerce kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

ÖNCE HAVAALANINI ELE GEÇİRMİŞTİ

IŞİD mensupları, Musul havaalanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki et-Tayaran Mahallesi'nde bulunan Ninova operasyon binası, valilik ile polis müdürlüğü binasının da yer aldığı kaydedildi.

Güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti.

IŞİD’in, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

BAZI TELEVİZYON KANALLARININ YAYINI DURDU

Öte yandan, Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Ninova el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu.

IŞİD, cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?