banner15

IŞİD sivillerin çatışmalardan kaçışını engelliyor

IŞİD, Salahaddin'e bağlı Şarkat kentinde bazı bölgelere sığınmacıların çıkışını engellemek için patlayıcı yerleştiriyor

IŞİD sivillerin çatışmalardan kaçışını engelliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Irak'ın Salahaddin iline bağlı Eş-Şarkat kentindeki sığınmacıların çıkışını engellemek için bölgeye patlayıcı yerleştirdiği bildirildi.

Salahaddin Operasyonlar Birimi komutanlarından Yarbay Muhammed Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, örgütün Salahaddin'deki son kalesi olarak bilinen Şarkat'ta onlarca ailenin bölgeden kaçmaya çalıştığını ifade ederek, "IŞİD, Suriyelilerin bölgeden çıkışını engellemek için stratejik noktalara patlayıcı yerleştiriyor." dedi.

Ömer, yaklaşık bir hafta önce Beyci ile Şarkat kentleri arasındaki Ez-Zeviyye bölgesinden kaçmaya çalışan beş kişinin patlayıcıların infilak etmesi sonucu öldüğünü, daha önce de aynı sebepten 12 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin yaralandığını kaydetti.

Örgütün patlayıcıları Şarkat çevresi ile ordu birliklerinin bulunmadığı yollara yerleştirdiğini dile getiren Ömer, bu durumun onlara hareket özgürlüğü tanıdığını aktardı.

Irak güçleri, başkent Bağdat'a 175 kilometre mesafedeki Salahaddin'in pek çok bölgesini IŞİD'ten kurtarmış, örgütün elinde sadece Şarkat kalmıştı.

Şarkat'ta, yüzde 70'i Tikrit ve Beyci kentlerinden sığınmacı olarak gelen on binlerce sivilin IŞİD tarafından abluka altında tutulduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 10:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48