banner15

IŞİD Telafer'i kuşattı

IŞİD, Türkmenlerin yoğun yaşadığı Telafer'i kuşatarak ateş altın aldı, çok sayıda ölü olduğu bildiriliyor

IŞİD Telafer'i kuşattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Musul'a bağlı Telafer ilçesini ateş altına aldı.

IŞİD, Telafer'de daha önce yerel polis tarafından gözaltına alınan bazı mensuplarının serbest bırakılması talebine olumsuz karşılık verilmesi üzerine saldırıya geçti.

IŞİD'in sabah saatlerinden itibaren ilçeye düzenlediği havan topu saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu belirtilen 5 Türkmen öldü.

Irak ordu birlikleri çekildiği için ilçeyi, sayıları 5 bin civarında olduğu öğrenilen yerel polis gücü savunuyor.

Yerel polis gücü ile IŞİD güçleri arasındaki çatışmalar ilçe merkezi dışında devam ediyor. Çatışmalarda 30 Türkmen yaralandı, 26 IŞİD mensubu ölü ele geçirildi.

IŞİD’in kuşattığı Telafer'e ulaşım sağlanamıyor.

Bu arada, Telafer'e 20 kilometre mesafede bulunan, Kürtlerin yaşadığı Sincar ilçesine konuşlanan peşmerge tetikte bekliyor.

SECR IŞİD'İN KONTROLÜNDE

IŞİD terör örgütü ve bazı silahlı grupların, Enbar vilayetine bağlı Secr nahiyesinde kontrolü ele geçirdiği, olaylarda 5 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

Aşiret kaynaklarından alınan bilgiye göre, Irak'ın batısında yer alan Enbar vilayetine bağlı Secr nahiyesinde IŞİD ve bazı silahlı gruplar ile Irak ordusu arasında yaşanan çatışmaların ardından Secr nahiyesinin kontrolü IŞİD'in eline geçti. Ağır silahların da kullanıldığı belirtilen çatışmada, 5 kişi öldü 10 kişi yaralandı.

IŞİD'in bölgeyi kolay bir şekilde ele geçirdiği, olayda birçok Irak askerinin ise esir alındığı belirtildi.

Yılbaşından bu yana IŞİD ve silahlı grupların kontrolünde olan Secr nahiyesi, bir ay önce ordunun kontrolüne geçmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2014, 15:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

IŞİD’in ele geçirdiği ya da abluka altına aldığı her yerde yine yıkım, yine can kaybı, yine zorluk ve yoksulluk. Girdikleri çatışmalarda yine çok sayıda sivilin ölümüne sebep oldular. Öldürülmeyenler ise elektriksiz ve susuz yaşamak zorundalar. Hz. Muhammed (sav) Bedr ve Uhud savaşlarında özellikle sivillerden uzak yerlerde savaşmıştı, Hz. Ebu Bekir de savaşla ilişkisi olmayanlara, yaşadıkları köylere, geçim sağladıkları tarlalarına ve ağaçlarına zarar verilmemesini emretmişti ordularına.

Zeki Dincer
Zeki Dincer - 6 yıl Önce

"Sizi şu on hususta uyarıyorum: kadınları, çocukları, yaşlıları veya hastalıklı kimseleri öldürmeyin; meyveli ağaçları kesmeyin; hiçbir köyü yakıp yıkmayın... " (imam malik'in muvatta'sı, kitab el-cihad). Peygamber Efendimizin sivil halkın can güvenliğine verdiği önemi göstermek için şehir dışında savaştığı gibi onlar da sivil halktan uzak yerlerde savaşsalardı, Hz. Muhammed'in (sav) sünnetine önem verdiklerini ve İslam'a uygun cihad ettiklerini göstermiş olurlardı.

banner39

banner50

banner47

banner48