banner39

IŞİD, Tikrit'e gelirken Irak askeri çekildi!

IŞİD Musul'u ele geçirdikten sonra şimdi de Selahaddin ve Kerkük'e doğru ilerliyor. Irak ordusu Selahaddin eyaletinin merkezi Tikrit'ten büyük oranda çekildi

Irak 11.06.2014, 10:04 11.06.2014, 11:13
IŞİD, Tikrit'e gelirken Irak askeri çekildi!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Musul'u ele geçirdikten sonra diğer kentleri işgal etmeye başladı. Kerkük ve Selahaddin'e doğru ilerleyen IŞİD dünya genelinden tepki alıyor. Irak ordusu, ilginç bir şekilde IŞİD'le çatışmadan kontrol noktalarını terk edip IŞİD'in girdiği kentlerden çekiliyor. 

IŞİD'in Selahaddin eyaletindeki Süleyman Beg kasabasını da tamamen ele geçirdiği bildiriliyor. Bölgedeki Irak polisi ve askerinin kontrol noktalarını tamamen terk ettiği belirtiliyor. Bağdat ve Musul'un bağlantı noktasında bulunan kasabanın konum olarak stratejik önemi olduğu bildiriliyor. Kasabadaki Iraklı yetkililerden Talib el Biati, kasabaya IŞİD'in girmesinin ardından çatışma yaşandığını, çatışmalarda Irak polislerinin öldüğünü IŞİD militanlarının da yaralandığını söyledi.

Selahaddin'de bulunan bir diğer kasaba olan Tuzhurmatu'dan bir polis amiri kasabayı savunmak için bölgeye Kürt Peşmergelerinin konuşlandırıldığını söyledi. Tuzhurmatı Kaymakamı Şellal Abdul Ahmed, Peşmerge birliklerinden iki Tugay'ın kasabayı savunmak için bölgeye geldiğini duyurdu. Selahaddin'den bir yetkili, IŞİD'in Selahaddin'in başkenti Tikrit'e doğru ilerlediğini söyledi. 

IŞİD KERKÜK'TE GÜVENLİK NOKTALARINI ELE GEÇİRDİ

Irak'ın kuzeyinde bulunan Kerkük kentinden bir yetkili, IŞİD'in bazı kamu binalarını ve kontrol noktalarını ele geçirdiğini, güvenlik güçlerinin bu noktalardan tamamen çekildiğini duyurdu. 

IŞİD'in Kerkük'teki emniyet binasını da ele geçirdiği gelen bilgiler arasında. Kerkük'e 70 kilometre mesafede bulunan Haviye kasabasından bir yetkili, kasabanın tamamen IŞİD'in kontrolüne geçtiğini söyledi. Bu yüzden gece yarısı halkın kasabayı terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

500 BİN IRAKLI MUSUL'DAN KAÇMAK ZORUNDA KALDI

IŞİD'in dün Musul'u ele geçirmesi sonrası kentte en az 500 bin kişi kaçtı. Musul'dan kaçanlar için Erbil'de kamp alanları oluşturuluyor.

Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçmesinin ardından konuşan Başbakan Nuri el Maliki, "Musul'un teröristlerin kontrolünde olmasına izin vermeyeceğiz" demiş ardından da Genel Seferberlik ilan etmişti ancak daha sonra herhangi bir adım atılmadı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?