banner15

IŞİD Türkmen kenti Beşir'i top atışına tuttu

Irak'ın en büyük petrol kenti Musul'a ardından Selahaddin, Tikrit ve Telafer'e giren IŞİD şimdi de Türkmen kenti Beşir ilçesini top atışına tuttu. 7 günden bu yana Musul'u kontrol altında tutan IŞİD önceki gece 11 saat süren çatışmalar sonucunda Musul'un Türkmen kenti Telafer'e de girmişti

IŞİD Türkmen kenti Beşir'i top atışına tuttu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın en büyük petrol kenti Musul'a ardından Selahaddin, Tikrit ve Telafer'e giren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) şimdi de Türkmen kenti Beşir ilçesini top atışına tuttu. 7 günden bu yana Musul'u kontrol altında tutan IŞİD önceki gece 11 saat süren çatışmalar sonucunda Musul'un Türkmen kenti Telafer'e de girmişti.

Yerel kaynakları şu ana kadar 141 cenazeye ulaşıldığını ifade ederken bir başka acı haber de Kerkük'ten geldi. Kerkük'ün Türkmenlerden oluşan ilçesine 40 dakika önce yoğun top atışları başlatan IŞID'in kentin kendilerine teslim edilmesini istediği kaydedildi. Kerkük'teki güvenlik güçleri çatışmalara müdahale etti. IŞİD'in şimdilik çatışmaları durdurduğu ancak beklemede olduğu bölgeden gelen haberler arasında yer alıyor.

Tamamının Türkmelerden oluştuğu Beşir ilçesinde gergin ve korku dolu saatler yaşanırken, IŞİD ilçeye top atışına başladı. Musul baskını sonrası Irak ordusuna ait askeri mühimmat ve araçlara sahip olan IŞİD, Beşir'i stratejik konumundan dolayı almak istediği kaydedildi. IŞİD'in top atışları sonrası bölgeye aktarılan polis gücünün karşı saldırısı üzerine çatışmanın durduğu ancak IŞİD'in geri çekilmediği belirtiliyor.

IŞİD'in önceki gün İran'in Süleymaniye Başkonsolosu Beşir ve diğer Türkmen kasabalarına kadar ilerlediği ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 13:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48