banner15

IŞİD'den Peşmerge'ye ateşkes teklifi

Musul, Tikrit ve Telafer'in kontrolünü eline alan IŞİD, Tuzhurmatu sınırında peşmerge ile çatışmalara girmişti. Peşmerge karşısında kayıplar veren IŞİD, bölgede peşmerge ile ateşkes yapma teklifinde bulundu

IŞİD'den Peşmerge'ye ateşkes teklifi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'un kontrolünü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), daha sonra Tikrit'in kontrolünü ele geçirdi. Kerkük, Tuzhurmatu ve Selahaddin'e doğru ilerlemeye başladı ancak buralarda peşmerge engeliyle karşılaştı. Peşmerge ile çatışmalara giren IŞİD kayıplar verdi. Son olarak Telafer'i alan IŞİD, Tuzhurmatu'ya yönelik ilerleyişini durdurdu ve bölgenin güneyinde bulunan peşmerge güçlerine ateşkes teklifinde bulundu.

Kuzey Irak'tan yayın yapan Rudaw kanalının internet sitesinde yer alan habere göre, Tuzhurmatu'nun güney sınırındaki bölgeye kadar gelen IŞİD, peşmergelerin tuttuğu bölgenin yarım kilometre yakınına kontrol noktası kurdu. Ancak IŞİD, buradaki peşmergelerle çatışmak yerine ateşkes talep etti.

Bir peşmerge komutanı, IŞİD'in kendilerine bir elçi vasıtası ile ulaştığını ve "Eğer bize saldırı düzenlemezseniz biz de size saldırmayacağız" mesajını ilettiğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48