banner39

IŞİD'den peşmergeye çok ağır darbe

IŞİD'le son iki günde girilen çatışmalarda 29 Peşmergenin hayatını kaybettiği, 173'ünün de yaralandığı belirtildi

Irak 31.01.2015, 00:07 31.01.2015, 15:58
IŞİD'den peşmergeye çok ağır darbe

Irak'ta IŞİD'le son iki günde girilen  çatışmalarda 29 Peşmergenin hayatını kaybettiği, 173'ünün de yaralandığı  bildirildi.

Kerkük, Erbil ve Süleymaniye'deki sağlık Müdürlüklerinden alınan  bilgilere göre IŞİD militanlarının Musul, Kerkük ve Diyala cephelerindeki  saldırılarında Tuğgeneral Şerko Fatih'in de arasında olduğu 29 Peşmerge hayatını  kaybetti, 173 Peşmerge yaralandı.

Kayıplar, daha çok IŞİD'in gece baskını  düzenlediği Kerkük'ün güneyindeki çatışmalarda yaşandı. IŞİD'in bombalı tuzakları  ve intihar saldırıları, Peşmergedeki kaybın yüksek olmasına neden oldu.
 
KAYBEDİLEN YER GERİ ALINDI

Bu arada Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman yaptığı  açıklamada Kerkük'ün güneyinde IŞİD'in eline geçen Mektep Halit ve Molla ABDullah  köylerinin kurtarıldığını ifade etti. Osman, sisli ve yağmurlu havayı fırsat  bilerek Peşmergeye saldıran IŞİD militanlarının püskürtüldüğünü ve bölgenin sakin  olduğunu kaydetti.
 
Öte yandan Kasr-ı Kerkük Oteli'ne intihar saldırısı düzenleyen 5 IŞİD  militanına ait cesetler, Kerkük Adli Tıp Morgu'na kaldırıldı. Olayla ilgili  soruşturma başlatıldı.
 
IŞİD'İN KERKÜK PLANLARI

Kerkük'ün 12 kilometre güneyine konuşlanan IŞİD ile Kuzey Petrol  Şirketi ve Molla Abdullah Elektrik Santrali arasında sadece 2-3 kilometre  bulunuyor. Kerkük'ün "can damarı" olduğu ifade edilen iki önemli tesisin, IŞİD'in  eline geçmemesi için bölgedeki Peşmerge, sürekli teyakkuz halinde.

ABD  öncülüğündeki koalisyon uçakları da IŞİD'in ilerleyişini engellemek için  Peşmergenin verdiği koordinatlara göre hava saldırıları düzenliyor. Fakat  Peşmergelerin özel birliklerden olmaması ve ellerindeki silahların hafif olması,  IŞİD'in püskürtülmesini zorlaştırıyor. Bunun için Zerevani Peşmerge  birliklerinin, bölgeye sevk edilmesi bekleniyor. Askeri uzmanlar, Kerkük'ün 40  kilometre güneyindeki Havice ilçesi IŞİD'den tamamen temizlenmediği sürece  tehdidin devam edeceğine işaret ediyor.
 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü