banner39

IŞİD'e karşı savaşan 'Haçlılar'

Bir grup silahlı Hristiyan IŞİD'e karşı savaşmak için Irak'a geldiklerini ve kendilerini 'haçlılar' olarak tanımladıklarını belirtiyor

Irak 19.02.2015, 13:14 19.02.2015, 13:14
IŞİD'e karşı savaşan 'Haçlılar'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta IŞİD gruplarına karşı savaşanlar arasında bir de küçük 'haçlı' grubu olduğu ortaya çıktı. Hristiyanlar'dan oluşan grup, IŞİD'e karşı savaşta kendi ülkelerinin yetersiz kaldığını bu yüzden kendilerinin Irak'a giderek bizzat savaşmaya karar verdiklerini söylüyor.

Dünyanın bir çok ülkesinden IŞİD'e katılımlar sürerken, hükumetlerin örgütle mücadelesini yeterli görmeyen Hristiyan gruplar da kendi aralarında örgütleniyor. IŞİD'e karşı savaşan Hristiyanlar'dan biri 2006-2007 yılları arasında Irak'ta Amerikan askeri olarak görev yapan 28 yaşındaki Brett lakaplı kişi. 

Bir zamanlar ABD ordusunda olan Brett lakaplı Amerikalı asker şimdi bu Hristiyan gruplardan biri olan ve 'Güvenlik Güçleri' anlamına gelen Dwekh Nawsha örgütünün en önemli isimlerinden biri. Ortadoğu'da Hristiyan örgütlere katılan batılıların sayısının arttığı belirtiliyor. Bu gruplardan birine mensup olan Brett kendisini bir 'haçlı' olarak tanımlıyor.

IŞİD Kürt şehri Duhok'ta Hristiyanların yoğun olduğu El Koş semtini hiç bir zaman ele geçiremese de burada yaşayan Hristiyanlar katledilme korkusuyla evlerini yurtlarını bırakarak daha güvenli bölgelere göç etti.

BİRİNİN TERÖRİSTİ DİĞERİNİN ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI OLUR

Brett "Birinin teröristi bir diğerinin özgürlük savaşçısı olabilir" diyor ve "Biz burada insanların özgürlüğü için savaşanlardanız. Hiç bir baskıya zulme maruz kalmadan yaşamaları için buradayız. Buradaki kiliselerin çanları çalmaya devam etsin diye buradayız" ifadelerini kullanıyor.

Hristiyanların Irak'tan akın akın kaçması azınlıkta kalan bu grupların varlığını tehdit ederken her geçen gün IŞİD'e karşı savaşan Hristiyan gruplara katılımlar da artıyor. Dwekh Nwasha da bunlardan biri.
Brett sadece savaşmakla kalmıyor aynı zamanda ABD ve Avrupa'dan gönüllü savaşçı bulmaya çalışıyor. Dwekh Nwasha örgütü öncülerinden olan Brett örgüt bünyesinde bir 'yabancılar kolu' oluşturmak istiyor.

Brett örgüte katıldığı ilk haftada Amerika, Kanada ve İngiltere'den örgüte 5 savaşçıyı daha kendilerine katılmak için ikna ettiğini söylüyor. Hristiyan gruplara katılanlar IŞİD'e katılanların yanında çok az kalsa da Brett örgüte katılmak için en az 20 kişinin hazır beklediğini söylüyor.

BENİM HÜKÜMETİM SAVAŞMAZSA BEN SAVAŞIRIM

Brett'in örgüte katılması için ikna ettiği isimler arasında ABD Deniz Kuvvetleri'nden ayrılan Louis Park da yer alıyor. Park "Ben vatanseverim. Benim hükumetim onlarla savaşmazsa ben savaşırım." ifadelerini kullanıyor.

Batılıların IŞİD'e karşı savaşan Hristiyan gruplara katılmasının farklı nedenleri olduğu söyleniyor. Kanada'dan örgüte katılan Andrew, IŞİD'in organ ticareti için katliam yaptığını duyduktan sonra bu örgütle savaşmaya geldiğini belirtiyor. Organ ticaretiyle ilgili bu duyumları Kuzey Amerika'da Evanjelik Hristiyan organizasyonların yaydığı belirtiliyor.

Mısırlı 21 Kıpti'nin IŞİD tarafından infaz edildiğinin görüntülerinden sonra batının daha sert önlemler alınması yönünde sesler yükselmişti.

YPG SOLCU OLDUĞU İÇİN KATILMADIM

Gruba katılanlardan eski ABD askeri Scott ise AFP'ye yaptığı açıklamasında önceleri PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye katılmayı planladığını belirterek, "Bunların bir avuç lanet olası radikal solcu olduklarını görünce vazgeçtim" diyor. Dwekh Nawsha örgütüne katılan diğer batılılar da YPG'nin sosyalist yapısının kendilerini rahatsız ettiği görüşünde.

Daha önce YPG'ye katılan İngiliz Kraliyet Ordusu'nda görev yapmış olan Alan Duncan da aynı sebepler yüzünden YPG'den ayrıldığını söylüyor. Bazı kaynaklar YPG'ye katılmış bir çok batılının örgütten ayrılma hazırlandığında olduğunu vurguluyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?