banner39

IŞİD'in para kaynakları kesilecek

Londra'da bir araya gelen IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun dışişleri bakanları, IŞİD'le mücadele kapsamında örgütün para kaynaklarının kesilmesi gerektiğini dile getirdi

Irak 23.01.2015, 16:44 23.01.2015, 16:44
IŞİD'in para kaynakları kesilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in çökertilmesine yönelik olarak "gönüllü koalisyon" ülkelerinin dışişleri bakanları dün İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldiler. Bakanlar, IŞİD'in çökertilmesi için para kaynaklarının kesilmesi gerektiğini dile getirdi.

Amerika ve Avrupa ülkelerinden örgüte giden maddi kaynak ve insan gücünün önüne geçilmesi yönünde çalışmaların yapılması gerektiği ifade edildi.c Amerika tarafından geçtiğimiz ağustos ayında kurulan koalisyon yaklaşık olarak 60 ülkeden oluşuyor. Dün gerçekleşen toplantıya ise 21 ülkeden bakanlar katılırken Japonya toplantıya katılımcı göndermedi. Koalisyona destek veren 12 ülke ise Amerika liderliğinde Irak ve Suriye'de bulunan IŞİD güçlerine askeri hava saldırıları düzenliyor.

Ancak bu hava saldırılarının ne kadar etkili olduğu konusunda tartışmalar bulunuyor. Hava saldırılarının başlamasından bu yana geçen yaklaşık beş aylık süre içerisinde IŞİD'in Suriye'de elinde bulundurduğu alanı iki katına çıkarttığı belirtildi. Diğer taraftan, koalisyonun önceliği olan Irak'ta da IŞİD gruplarının ciddi bir gerileme yaşamadığı biliniyor. 

Koalisyon hava saldırılarının yanlışlıkla sivil hedefleri ve Suriye'deki diğer muhalif grupları da hedef aldıkları ortaya çıkmıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?