banner15

IŞİD'le Nakşibendi Ordusu çatıştı: 17 ölü

Irak'ta Maliki'ye karşı ittifak içine girdikleri ifade edilen IŞİD ve Nakşibendi ordusunun Kerkük yakınlarında çatıştıkları ve iki taraftan da toplam 17 kişinin öldüğü ileri sürüldü

IŞİD'le Nakşibendi Ordusu çatıştı: 17 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Nakşibendi Ordusu'nun Kerkük yakınlarında çatıştıkları iddia edildi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye karşı ittifak içine girdikleri ifade edilen tarafların dün gece bilinmeyen bir sebeple çatıştıkları ve iki taraftan toplam 17 kişinin hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

Bölgedeki haber kaynaklarının Irak güvenlik kaynaklarına dayandırarak duyurdukları haberde, Kerkük'ün batısında ve Haviye bölgesi sınırında bulunan IŞİD milislerinin ve Nakşibendi Ordusuna mensup milislerin çatıştıkları ifade edildi. Çatışma sonucunda Nakşibendi Ordusu milislerinden sekiz kişinin, IŞİD milislerindense dokuz kişinin öldükleri ifade edildi.

Çatışmanın kaynağı olarak iki ihtimal ileri sürülüyor. Birincisi, IŞİD üyelerinin Nakşibendi Ordusu mensuplarını silahsızlandırmak istemeleri ve bunun sonucunda karşılaştıkları dirençle birlikte çatışma yaşanması olarak ifade ediliyor.

İkinci ihtimalse, IŞİD'in işgal ettiği Beyci rafinerisinden tankerlerle getirilen petrol üzerinde iki tarafın da hak iddia etmesi ve anlaşmazlık çıkması olarak ifade ediliyor. 

Nakşibendi Ordusunun içinde eski Baas Partisi üyeleri, eski ordu mensupları ve bir Sufi grup bulunuyor. Ulusalcı bir yapıya sahip olduğu bilinen bu grubun IŞİD'e destek vermesi birçok kişi tarafından yadırganmıştı.

Nakşibendi Ordusu grubu, geçtiğimiz yıl Haviye'de meydana gelen ve 42 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda aktif rol almıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48