banner39

İtalya IKBY'deki asker sayısını arttırıyor

Peşmerge güçlerine askeri eğitim vermek için İtalya'dan yeni bir askeri danışman timi gelecek

Irak 12.01.2016, 11:13 12.01.2016, 11:13
İtalya IKBY'deki asker sayısını arttırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, İtalya'nın Bağdat Büyükelçisi Massimo Moratti ve beraberindeki heyeti Erbil'deki başbakanlık konutunda kabul etti. 

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada görüşmede, IŞİD'e karşı mücadele veren Peşmerge güçlerine İtalya'nın askeri ve lojistik yardımlarının ele alındığı belirtildi. 

Açıklamada görüşüne yer verilen Barzani, "Peşmerge güçlerinin terörle mücadelede daha etkin olabilmesi için İtalya tarafından yeni bir askeri danışman timinin Erbil'e gönderilmesi kararından memnuniyet duyuyoruz. Söz konusu eğitimler çatışmalarda başarı elde edilmesinde çok etkili oldu" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İtalya'nın Bağdat Büyükelçisi Moratti ise bölgedeki askeri danışman sayısını artırma kararı aldıklarını belirterek, kısa bir süre içerisinde İtalya'dan yeni bir askeri danışman timinin Erbil'e geleceğini söyledi.

Irak'ın Musul kentinin 10 Haziran 2014 tarihinde IŞİD eline geçmesinden sonra, Türkiye başta olmak üzere ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri üyesi 12 ülke Erbil'e askeri danışman göndererek, Peşmerge güçlerine eğitim vermeye başlamıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?