K. Irak Bağdat'a karşı tek ses olacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, merkezi yönetimle ilişkileri düzenleyen Erbil Anlaşması'na bağlı kalınması için Bağdat'a karşı tek ses olma kararı aldı

Irak 18.02.2013, 16:57 18.02.2013, 16:57
K. Irak Bağdat'a karşı tek ses olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mesut Barzani'nin başkanlığında bir araya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)'nin, Bağdat'a karşı izlenecek stratejiyi ve bundan sonra atılacak adımları kararlaştırdığı bildirildi.

Selahaddin kentinde düzenlenen toplantıya Mesut Barzani'nin yanısıra Başkan Yardımcısı Kusret Resul, Meclis Başkanı Ersalan Bayız, Başbakan Neçirvan Barzani ve bakanların da katıldığı kaydedildi.

Dün basına kapalı olarak yapılan toplantının ardından bugün yayımlanan bildiride, IKBY'nin tek ses olarak hareket etmesinin kararlaştırıldığı ve Bağdat'a karşı bundan sonra nasıl bir stratejinin izleneceğinin belirlendiği ifade edildi.

''Bağdat hükümeti ile yaşanan gerginlik ve uluslararası ilişkilerin masaya yatırıldığı'' belirtilen bildiride, Irak'taki diğer siyasi gruplara, Anayasaya bağlılık ve ülkede demokratik parlamenter bir yapının tesisi için Mesut Barzani'nin çözüm çabalarına destek olmaları çağrısı yapıldı.

Bağdat ile ilişkileri düzenleyen Erbil Anlaşması ile diğer stratejik anlaşmalara bağlı kalınması gerektiğinin dile getirildiği bildiride, federal yapının tam olarak uygulanması için gündemdeki yasaların derhal çıkartılması gerektiği vurgusu yapıldı.

Bölgedeki muhtemel gelişmeler dikkate alınarak çalışmaya devam edilmesi ve Bağdat'ta bulunan Kürtler ile ilişkilerin geliştirilmesi için gereken mekanizmanın oluşturulmasının önemine değinilen bildirinin son bölümünde, Kürt partilerin tek ses halinde hareket edeceğine işaret edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?