banner39

K. Irak'ta 178 bin 585 ölü seçmen varmış!

Kuzey Irak'ta "sahte seçmenler bulunduğu" yönündeki iddialar hakkındaki rapor tamamlandı

Irak 05.08.2013, 17:41 05.08.2013, 17:44
K. Irak'ta 178 bin 585 ölü seçmen varmış!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) seçmen kayıt listelerinde 178 bin 585 ölünün adının yer aldığı bildirildi.

IKBY'de "sahte seçmenler bulunduğu" yönündeki iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Seçmen Sayılarını Araştırma Komisyonu, hazırladığı raporu tamamladı.

Seçmen listelerindeki yanlışları tespit etmekle görevlendirilen komisyonun araştırmasına göre, 2001 yılından 2013'e kadar ölen kişilerin adları seçmen listelerinde yer almaya devam etti. Bu süre içerisinde 178 bin 585 kişi ölmesine rağmen Yüksek Seçim Komisyonu, sadece 440 ölünün adını listelerden sildi.

Komisyonun 94 bin seçmen isminin tekrar edildiği iddiasını da araştırdığı, sadece 645 ismin tekrarlandığını tespit ettiği belirtilerek, diğerlerinin tekrar değil, birbirine benzeyen isimler olduğu ifade edildi. Raporda, Nüfus Dairesi'nin 2001'den itibaren 2 bin 113 yabancı ülke vatandaşına Irak kimliği verdiği kaydedildi.

Raporda ayrıca komisyonun sadece durum tespitinde bulunduğu, tespit edilen yanlışları düzeltme konusunda ilgili kurumların sorumlu olduğu vurgulandı.

''BAZI KİŞİLER ÖLÜLER ADINA OY KULLANDI''

Ana muhalefet partisi Goran Hareketi Milletvekili Neriman Abdullah, "Ölüler adına bazı kişiler, seçimlerde oy kullandı. Şimdiye kadar Kürdistan bölgesinde 3 seçim yapıldı. Düzenlenen seçimlerin hepsi kara listeye girdi. Bu yüzden 21 Eylül'deki seçimlerde sahtecilikten uzak durması için iktidar partisi KDP'nin önünde duruyoruz. Bu seçimlerin, önceki seçimlere benzemesini istemiyoruz" dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Amine Zeki ise ölülerin oy kullanmasının söz konusu olmadığını savunarak, "Oy verme işlemi sırasında herkesin kimliğini göstermesi ve parmağına mürekkep sürülmesi gerekmektedir. Eğer ölüler adına oy kullanılmış ise bu, sadece iktidarın kullandığı anlamına gelmez. Muhalefet de kendi ölüleri adına oy kullanmış demektir" diye konuştu.

SAHTE SEÇMEN TARTIŞMASI

Irak'ın kuzeyinde, 21 Eylül'de yapılacak parlamento seçimleri öncesi, muhalefet partileri Goran, Yekgirtu ve Komala İslam tarafından sahte seçmen iddiaları ile seçmen sayılarındaki anormal artış gündeme getirilmişti. Kürdistan Yurtseverler Birliği de (KYB) Süleymaniye'de bir toplantı düzenleyerek, iddiaların netleştirilmesi ve seçmen kayıtlarının elden geçirilmesini istemişti. Tartışmaların alevlenmesi üzerine IKBY Parlamentosunda iddiaları araştıracak komisyon kurulmasına karar verilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?