banner39

K. Irak'ta Suriyeli sığınmacılar için yeni kamp

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Suriyeli sığınmacılar için hazırladığı 35 bin kapasiteli ikinci kamp Ramazan Bayramı'ndan sonra açılacak

Irak 08.08.2013, 15:15 08.08.2013, 15:15
K. Irak'ta Suriyeli sığınmacılar için yeni kamp

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriyeli sığınmacılar için hazırladığı 35 bin kişi kapasiteli ikinci kampın, Ramazan Bayramı'ndan sonra açılacağı bildirildi.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, Duhok'taki 30 bin kapasiteli Domiz kampının artık yetersiz kaldığını belirterek, "Birleşmiş Milletler'in desteğiyle Dareşekıran beldesinde ikinci bir kamp açıyoruz. Kampta, ilk etapta 10 bin kişi iskan edilecek. Daha sonra bu rakamı 35 bine çıkaracağız" dedi.

Erbil'in sokak ve caddelerini mesken edinen sığınmacıları da yeni kampa alacaklarını belirten Hadi, kampın açılışının Ramazan Bayramı'ndan sonra yapılacağını ifade etti. Hadi, sığınmacıların rahat edebilecekleri bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanan kampta hastahane, okul, çocuk oyun alanları ve diğer sosyal hizmetler olacak" diye konuştu.

Hadi, çalışabilecek durumu olan sığınmacıları ise İş ve İşçi Bulma Kurumu aracılığıyla istihdam edeceklerini kaydetti.

Kuzey Irak'taki kentlerden Duhok'ta 100 bin, Erbil'de 35 bin, Süleymaniye'de ise 10 bin Suriyeli sığınmacının bulunduğu ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?