banner39

K. Irak'taki etnik savaşta yargısız infazlar...

Tuzhurmatu'da bir süredir devam eden Peşmerge ve Şii Türkmenler arasındaki çatışmalarda yargısız infaazlar, adam akçırmalr hayatı yaşanamz hale getirdi

Irak 13.01.2016, 12:22 13.01.2016, 14:21
K. Irak'taki etnik savaşta yargısız infazlar...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Selahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Kürt ve Şii Türkmen grupları arasında devam eden çatışmalar sivillerin hayatlarını tehlikeye sokuyor.

İnsan Hakları Örgütü Ortadoğu direktörü yardımcısı Joe Stork, Tuzgurmatu ilçesinde devam eden etnik çatışmalarda yargısız infazların, adam kaçırmaların, mülkiyet yıkımlarının olduğunu ve çatışma içerisinde sivilleri hedef aldığını belirtti.

Şii Türkmen halkıyla Kürtlerin yaşadığı Tuzhurmatu ilçesinde uzun  zamandır Haşdi Şabi güçleriyle Peşmerge arasında gerginlik yaşanıyordu. İki grup arasındaki çatışmalarda birçok kişi ölmüş ve iki grup arasında çok sayıda adam kaçırma hadiseleri yaşanmıştı.

Öte yandan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Tuzhurmatu ilçesinde Peşmerge güçleriyle, Haşdi Şabi'ye bağlı Şii Türkmen milisleri arasında süren çatışmaların önlenmesi için "kriz yönetimi" oluşturduğunu bildirmişti.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?