banner39

Kanada, Bağdat elçiliğini yeniden açtı

Kanada, Irak'taki çatışmalar nedeniyle kapattığı Bağdat Büyükelçiliğini yeniden açtı.

Irak 02.04.2013, 02:04 02.04.2013, 02:04
Kanada, Bağdat elçiliğini yeniden açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada, Bağdat'taki Büyükelçiliğini yeniden açtığını duyurdu. Ortadoğu ülkelerini kapsayan resmi ziyaretleri nedeniyle Irak'ta bulunan Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Ottawa'daki bakanlık merkezi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ''Bugünkü açılış kararı, Kanada ile Irak arasındaki tarihi bir dönüm noktasıdır. On yıllık müdahalenin ardından, derin ve kalıcı mezhep gerginliklerine rağmen Irak, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biridir'' ifadelerini kullandı.

Irak'ın, yaşadığı iç sorunlara rağmen, birçok uluslararası güvenlik sorununun kesiştiği noktada yer aldığına işaret eden Bakan Baird, ''Biz Irak'ın bu kavşakta; çok dinli, komşularıyla barış içinde yaşayan ve tüm etnik ve dini grupların güven ve sosyal barış içinde oldukları bir ülke olmasını arzu ediyoruz. Irak'ta, ülkenin kuzeyinde ve Erbil'de çok güçlü ticaret ve yatırım potansiyeli var. Bölge liderleri ile sağlam diyalog içerisindeyiz. Bu bağlamda Kanada'nın Bağdat'ta olma zorunluluğu var'' değerlendirmesinde bulundu.

Kanada'nın Bağdat Büyükelçiliği'ne Elçilik Maslahatgüzarı Stephanie Duhaime vekalet edecek. İngilizce ve Fransızca'nın yanısıra Arapça'yı da anadili seviyesinde bilen Duhaime, Afganistan'daki diplomatik görevinde gösterdiği başarı nedeniyle Canadian Hero (Kanada Kahramanı) Madalyası'na layık görülmüştü. Kanada'nın Bağdat ve Amman Büyükelçilikleri, İngiltere ile Kanada arasında geçen yıl imzalanan anlaşma gereğince, İngiltere Elçilik binasından yürütülecek. Kanada, 2 gün önce de Burma'da elçilik açma kararı almıştı.
    
  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?