banner15

Kandil'e sadece 80 kilometre kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra üst düzey hükümet yetkililerinin yaptıkları "Kandil'e az kaldı" mesajlarının ardından TSK'nın Kuzey Irak bölgesine 20 km girdiği Kandil'e 80 kilometre kaldığı öne sürüldü

Kandil'e sadece 80 kilometre kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Irak sınırını PKK'dan arındırmak için Kuzey Irak sınır bölgesine operasyon düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasında çatışmalar yaşanmaya devam ediyor. Askeri uzmanlar, PKK’nın savunma kabiliyetinin zayıfladığını belirtiyor.

Bölgede bulunan Rûdaw muhabiri Bahtiyar Kadır, TSK’ya ait operasyonel güçlerin Erbil’in Soran ilçesine bağlı Bradost bölgesindeki Berazgır tepelerinde seyyar karakollar inşa ettiğini ve TSK'nın bölgede yaklaşık 3 aydan beri yol çalışması yaptığını bildirdi.

Bölge’ye giren TSK’ye ait operasyonel gücün ağır silah taşımadığı belirtilirken Türk askerinin 20 kilometre kadar sınırdan içeri girdiği ve Kandil Dağı'na 80 kilometre kaldığı belirtiliyor.

TSK’nın Hakkari’ye bağlı Şemdinli’nin Mava köyünde konuşlandırdığı obüs ve havan toplarıyla günlük Hakurk, Geliye Reş, Lelkan, Hınere bölgelerini hedef aldığı ifade edildi. Söz konusu bölgenin hava sahasında devriye gezen TSK’ye ait savaş uçaklarının da zaman zaman bombardıman düzenlediği belirtilti.

 

TSK 1995'te bölgeye girmişti

TSK, 1995 yılında düzenlediği ‘Çelik Operasyonu’yla söz konusu bölgelere girmişti. Askeri uzmanlar, stratejisini değiştiren PKK’nın daha küçük gruplar halinde hareket etmeye başladığını ve bu yüzden savunma kabiliyetini yitirdiğini ifade ediyor.

Erdoğan: Sıra Kandil’e de gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Afrin’de zaferi yakaladık, sıra Kandile’e de gelecek” derken, Başbakan Binali Yıldırım ise, “Irak’ın kuzeyinde varlığımızı iki katına çıkardık. Tam olarak 11 tane üs bölgemiz oldu” demişti.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her an Kandil'e operasyon düzenleyebileceğini belirterek, “Türkiye Kandil'e girebilir her an her şey olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TSK’nın Kürdistan Bölgesi’de 26-27 kilometre içerde olduğunu söyleyerek, "Kandil'e az kaldı" demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48