banner15

KDP'li vekil: Irak'ta en iyi çözüm Sünni ve Şiilerin ayrılması

KDP Milletvekili Taha, Sünniler ile Şiilerin, Irak'ın kurulduğu günden beri anlaşamadığını savunarak, "Irak'taki en iyi çözüm, Sünni ve Şiilerin birbirinden ayrılmasıdır" dedi.

KDP'li vekil: Irak'ta en iyi çözüm Sünni ve Şiilerin ayrılması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Muhammet Yasin Taha, ülkedeki Sünnilerle Şiilerin şimdiye kadar zorlamayla bir arada kaldıklarını söyledi.

Sünniler ile Şiilerin, Irak kurulduğundan beri anlaşamadığını ifade eden Taha, "Birlikte yaşamak istemiyorlar. Gelecekte de geçinemeyecekleri anlaşılıyor. O halde tek çözüm, Kürdistan bölgesini örnek alarak onlar için de iki farklı özerk bölge oluşturmaktır. Bu şekilde daha iyi bir Irak kurulabilir" diye konuştu. 

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf ise "Musul olayından sonra Şiiler ile Sünnilerin birlikte yaşaması mucizedir. Sünniler ile Şiiler ayrılmalıdır. Yoksa Irak, savaş yoluyla bölünmeye gider. Bu da hiçkimsenin istemediği bir durumdur" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin Tahran'a yaptığı ziyareti hatırlatan Maruf, İranlıların bu görüşmede Barzani ve heyetine, "Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Bağdat'a girerse Irak'a asker göndeririz" dediğini bildirdi.

Irak Türkmen Değişim Listesi Milletvekili Muhammet İlhanlı da "Irak'ta, Kürdistan bölgesinde olduğu gibi Sünni ve Şiilerden oluşan federatif iki yapı oluşturulmalıdır. Yoksa parçalanmaya gider, herkes kendi hakkını ister" şeklinde konuştu.

Sünni bölgelerin yeniden merkezi hükümetin ve Şiilerin denetimine girmesinin çok zor olduğuna işaret eden İlhanlı, buna yönelik girişimlerin emrivaki olacağını belirtti. İlhanlı, sabredilmesi durumunda IŞİD'in arkasındaki siyasi güçlerin netleşeceğini, onlarla diyalog kurularak bir çözüme varılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 17:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48