Kerkük'e geri dönüş başladı

Kerkük'e bağlı kasabalardan DEAŞ saldırıları nedeniyle göç eden vatandaşlar beldelerine geri dönüyorlar

Kerkük'e geri dönüş başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kerkük vilayetine bağlı Reşad kasabası sakinleri, güvenlik ve hizmet sıkıntılarına rağmen terör örgütü DEAŞ'tan geri alınan kasabalarına dönmeye devam ettikleri bildirildi.

2014 Haziran ayında beldelerinden ayrılmak zorunda kalan Kerküklüler, terör örgütü DEAŞ'ın Irak'taki son kaleleri arasında yer alan Kerkük'ün Havice ilçesine bağlı Reşad kasabasının, yaklaşık bir yıl önce Irak ordusu tarafından kontrol altına alınmasının ardından, evlerine dönüyor. 

Kamplardan evlerine dönen iç göçmenlere eşlik eden Kerkük Vali Yardımcısı Ali Hummadi, basına yaptığı açıklamada, örgütün elindeki bölgelerin kontrol altına alınmasından, patlayıcı ve zarar verici tehlikeli unsurlardan temizlenmesinden sonra dönüşlerin hız kazandığını ifade etti. 

İç göçmenlerin terk ettikleri yerlere dönebilmesi için teşvik edici adımlar atmaya devam edeceklerini belirten Hummadi, bunun için de ilçenin imarı ve kalkınması gibi projelere destek vereceklerini dile getirdi.

Göçmenlerin dönüşü sırasındaki güvenliğini denetleyen Irak Federal Polis Gücü 5. Bölük Komutanı Albay Muhammed Said de Reşad kasabasında hayatın normale dönmesinin "terör gruplarına karşı en büyük başarı" olacağını vurguladı.  

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için çaba sarf ettiklerini söyleyen Said, terör saldırılarından dolayı yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalarak, iç göçmen statüsüne düşenlerin dönüşleri sırasında sıkıntı çekmemesi için güvenliği en iyi şekilde temin ettiklerini aktardı. 

Kasabayı, Haziran 2014'te terk edip 4 yıl sonra geri geldiklerini ve bunun heyecanını yaşadıklarını ifade eden Gabi Murad, "Bölgenin güvenliğinin sağlanması bizim öncelikli talebimiz. Kasabada elektrik, su ve diğer hizmetler en kısa sürede sunulmalı. Evlerimizin yeniden imarı için de devletin bize yardım eli uzatmasını bekliyoruz." dedi. 

Bir diğer kasaba sakini Sabiha Amir de "Yıllar sonra evimize ve kasabamıza geri dönmek bize rüya gibi geliyor. DEAŞ'ın tahrip ettiği evlerimizin imarı için hükümetimizden destek bekliyoruz." diye konuştu. 

Irak ordusu ve ona destek veren Haşdi Şabi güçleri, Ekim 2017'de DEAŞ'tan Kerkük'ün güneyinde yer alan Havice ilçesi ve ona bağlı Zap, Reşad, Abbasi ve Riyad kasabalarını geri almıştı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Aralık 2017'de, terör örgütü DEAŞ'ın ülkedeki askeri varlığına da son verildiğini bildirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 12:26
YORUM EKLE

banner39