Kerkük'te arazi kavgası: 5 ölü

Kerkük'te arazi nedeniyle iki aile arasında çıkan kavgada 5 kişi hayatını kaybederken 6 kişi de yaralandı.

Irak 14.01.2013, 23:03 14.01.2013, 23:03
Kerkük'te arazi kavgası: 5 ölü

Irak'ın Kerkük kentinde iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan silahlı kavgada 5 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Kerkük Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Penca Ali mahallesinde iki aile arasında arazi meselesi yüzünden tartışma çıktı.

Büyüyen tartışma silahlı ve bıçaklı kavgaya dönüşünce 5 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı. Yaralanan 6 kişi Kerkük'teki hastanelere kaldırılırken olay yerine gelen güvenlik güçleri kavga edenleri ayırarak kontrolü sağladı.

Kerkük Emniyetinden bir yetkili, polisin kısa sürede olayları kontrol etmesi sayesinde daha büyük olayların çıkmasının engellediğini belirtti.

Kerkük kentinde Baas rejimi döneminde, Kerküklü ailelerden alınan araziler zorla başka ailelere dağıtılmış, bu durum bir dizi sorunun yaşanmasına neden olmuştu.

2003'teki Amerikan işgali sonrasında Kerküklü aileler arasında arazi ve benzeri sorunlar hala devam ediyor.

Başta Kerkük olmak üzere birçok bölgede benzer sorunların kökten çözülmesi için yeni Irak Anayasası'nın 170. maddesinde "normalleştirme" yani arsaların eski sahiplerine geri verilmesi şartı yer alıyor.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?