banner39

Kerkük'te 'bombalı saldırı' alarmı!

Kerkük'te, dün gece roketli ve bombalı saldırılarda 2 kişi öldü. Kerkük Emniyeti'nin çok sayıda bomba yüklü aracın merkezinde olduğu bilgisi nedeniyle dün geceden bu yana alarm durumuna geçtiği bildirildi

Irak 21.11.2013, 18:23 19.02.2013, 11:29
Kerkük'te 'bombalı saldırı' alarmı!

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te dün gece düzenlenen bombalı saldırılarda 2 kişi hayatını kaybetti, 16 kişi de yaralandı.

Dün akşam saat 20.00 sıralarında, Kerkük kent merkezi ile bazı mahallelere yönelik 34 roket saldırısı ile 11 ayrı yerde bombalı saldırıda bulunulduğu ve saldırılar sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Kerkük Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, akşam saatlerinde kent merkezi ile etrafındaki bölgelere kaynağı belli olmayan yerlerden toplam 34 roket fırlatıldı. Atılan roketlerden 2'si Kerkük kent merkezi Bağdat yoluna, 3'ü ise Kerkük Belediyesi'nin yakınına düşerken, 3'ü Dakuk ve Teze bölgelerine düştü.

Roket saldırılarında şu ana kadar herhangi bir ölü veya yaralı bilgisinin ulaşmadığı belirtildi.

AYNI AKŞAM 9 BOMBALI SALDIRI

Yetkililer, kente fırlatılan roketlerle birlikte 9 ayrı yere de bombalı saldırısının yapıldığını kaydetti.

Bombalı saldırılardan biri, 1 Haziran Mahallesi'nde park edilmiş bir motosikletteki bombanın patlatması sonucu meydana geldi. Saldırıda, bir kişi öldü 2 kişi de yaralandı.

Diğer saldırı ise Türkmenlerin yaşadığı Tis'in Vasati semtinde iki ayrı noktada meydana geldi. Türkmen cephesi yetkilisi Kerkük valiliği Meclis üyesi Ali Mehdi'nin evinin yakınında park halindeki bir arabaya yerleştirilen bomba büyük bir gürültü ile patladı.

Patlamada 1 kişi öldü 14 kişi yaralandı. Akşam saatlerinde üçüncü patlama yine aynı semtte, park halindeki bir otomobile yerleştirilen bomba patladı. Patlamada ölen ya da yaralanın olmadığı belirtildi.

Emniyet kaynakları, alınan bir istihbarat üzerine otomobillere yerleştirilmiş patlamaya hazır iki bombanın da etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

EMNİYET ALARMDA

Emniyet yetkilileri, Kerkük'e bomba yüklü çok sayıda arabanın bulunduğu istihbaratı alındığını ve güvenlik güçlerinin bu araçları bulmak için alarma geçtiğini belirtti. Akşam saatlerinde başlayan saldırılar ve alınan istihbarat nedeniyle olası terör eylemlerine karşı Kerkük'teki tüm resmi binalar, hükümete ait binalar, Emniyet ile polis merkezlerine giden yolların trafiğe kapatıldığı bildirildi. Yolların trafiğe tekrar ne zaman açılacağı konusunda bilgi verilmedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?