banner15

Kerkük'te çatışmalar devam ediyor

Kerkük kentinin, Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünde IŞİD gruplarıyla, peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor

Kerkük'te çatışmalar devam ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ın Kerkük kentinin, Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) gruplarıyla, peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor.

Peşmerge güçleri, dün içerisinde IŞİD'in eline geçen Beşir köyünü almak için karşı saldırı başlattı. Kerkük Polis Müdür Yardımcısı General Turhan Abdurrahman, yaptığı açıklamada, çatışmaların tüm şiddetiyle sürdüğünü söyledi. Abdurrahman, peşmergeye polis güçlerinin de destek verdiğini ifade etti.

NEDEN TAZEHURMATU

Şii Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyünü almak isteyen IŞİD'in, ikinci hedefi Tazehurmatu'yu almak. Örgütün, Tazehurmatu'yu alması durumunda Kerkük-Bağdat yolunun kontrolünü ele geçireceği ifade ediliyor. Ayrıca Tazehurmatu nahiyesinde, Kerkük ve bölgeye elektrik sağlayan elektrik santrali bulunuyor.

Tazehurmatu'nun düşmesi, IŞİD gruplarının, 15 kilometre uzaklıktaki Kerkük'e yönelmesi anlamına geliyor. Peşmerge güçlerinin, tüm bu nedenlerden dolayı IŞİD'i durdurmaya çalıştıkları bildirildi. 

BARZANİ'DEN EMEKLİ PEŞMERGE ASKERLERİNE ÇAĞRI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, IŞİD tehdidine karşı alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi almak için peşmerge komutanları ve emniyet müdürleriyle bir araya geldiği bildirildi. Barzani burada, emekli peşmerge güçlerini de göreve çağırdı. Kürdistan ordusuna destek verin dedi.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre peşmerge komutanları, Avrupa'daki temaslarını tamamlayarak Erbil'e dönen Barzani'ye resmi konutunda bilgi verdi. Peşmerge komutanları, IŞİD gruplarının yaklaştığı sınır bölgelerde yürütülen güvenlik çalışmalarına ilişkin hazırladıkları raporu Barzani'ye sundu.

Barzani de peşmerge ve polis gücünden muhtemel saldırılara karşı teyakkuzda olmaları talimatını verdi. Barzani, ayrıca komutan ve emniyet müdürlerinden, Kürt bölgesine sığınan ailelerin can ve mal güvenliğini korumalarını isteyerek, "Evlerini terk eden bu insanlara yardım etmek bizim başlıca görevimizdir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48